wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Polityka Amerykanie wycofują się z Afganistanu, lecz obiecują pomoc.

Amerykanie wycofują się z Afganistanu, lecz obiecują pomoc.

- Advertisement -

Gdy Stany Zjednoczone finalizują plany ograniczenia obecności w Afganistanie i realizują porozumienie pokojowe z talibami, afgańskie źródła podają, że urzędnicy USA zapewnili prezydenta Afganistanu Ashrafa Ghaniego i jego zespół, że Amerykanie ich nie porzucą.

Według źródła Amerykanie dali Afgańczykom gwarancje: „Jeśli Talibowie złamią warunki umowy, USA będą miały wystarczającą zabójczą moc, aby ich zniszczyć, jesteśmy teraz z Afganistanem i będziemy z Afganistanem na zawsze”.

Znalezione obrazy dla zapytania: president afganistan
Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani

Fala komentarzy i niepokojów pojawił się wówczas, gdy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że USA i NATO są przygotowane do ograniczenia obecności wojskowej w Afganistanie jeśli talibowie wykażą gotowość do ograniczenia przemocy i zasiądą do stołu negocjacyjnego.

„Celem naszej obecności w Afganistanie jest przesłanie talibom wiadomości, że nigdy nie wygrają na polu bitwy, ale muszą negocjować i dojść do prawdziwych kompromisów przy stole negocjacyjnym” – dodał Sekretarz Generalny NATO.

Odpowiadając na pytanie publiczności, Stoltenberg stwierdził, że „na pewnym etapie Afgańczycy muszą w pełni kontrolować swoją przyszłość”, dodając, że musi to być proces pokojowy, ściśle „afgański”.

Znalezione obrazy dla zapytania: jens stoltenberg monachium
Jens Stoltenberg, szef NATO odpowiada na pytania podczas wystąpienia w Monachium

Afgańczycy w pełni „popierają” to co robią Stany Zjednoczone i „szanują” ich porozumienie z talibami, jednak wymagają one bardziej szczegółowych informacji na temat tego, w jaki sposób można by wprowadzić ograniczenie aktów terroru.
Pozostają pytania, w jaki sposób umowa będzie monitorowana i jakie będą jej zasady? Rząd afgański będzie to szczegółowo omawiać z generałem Austinem Scottem Millerem – dowódcą USA w Afganistanie.

Według rządu afgańskiego talibowie próbują wykorzystać proponowane porozumienie ze strony USA na swoją korzyść. Nastroje talibów są „triumfalne”, a oni „próbują przekonać swoich bojowników, że porozumienie nie jest kompromisem, ale porażką zachodniej potęgi”. Według źródła talibowie we własnych szeregach prezentują przekonanie, że jest kwestią czasu, zanim „będziemy gotowi przejąć ten kraj”.

Znalezione obrazy dla zapytania: afghan government

Badania wykazały, że większość ludzi na obszarach kontrolowanych przez talibów nie chce wojny ani nie chce żyć pod ich rządami. Sami bojownicy także mają problem z mobilizacją, gdyż każdy etap pokojowy sprzyja obniżeniu nastrojów fundamentalistycznych.
Rząd wierzy, że talibowie zdadzą sobie sprawę, że nigdy nie zdobędą Afganistanu i nigdy z powodzeniem nie poprowadzą władzy w kraju. Nie tylko dlatego, że większość ludzi ich odrzuca, ale też dlatego, że nie mają pieniędzy, a na razie tylko legalny i uznawany za granicą rząd afgański może przyciągać międzynarodowe środki pomocowe i wsparcie, które pomagają utrzymać kraj w ryzach.

Znalezione obrazy dla zapytania: afghan USA

Sytuacja w Afganistanie przedstawia się dla USA niekorzystnie. Wielu analityków podsumowuje interwencje militarną m.in. takimi słowami: „tysiące zabitych, biliony dolarów wydane i brak wyraźnego zwycięstwa”.

Wydaje się, że interwencje w państwach o nieustabilizowanym systemie politycznym są ultra ryzykowne, ponieważ mimo, że większość obywateli w danym państwie chciałoby żyć w pokoju i czasach dostatku, to istnieją nieliczne, bardzo wpływowe grupy, które mają własne interesy, które polegają na terrorze i mobilizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne