czwartek, 29 października, 2020
Strona główna Świat Całe mnóstwo tureckich czołgów wkracza do Syrii!

Całe mnóstwo tureckich czołgów wkracza do Syrii!

- Advertisement -

Turcja transportuje całe mnóstwo czołgów  do Syryjskiej granicy. Jest to efektem rosnącego napięcia pomiędzy rządami Turcji i Syrii.

Prezydent Turcji Pan Recep Tayyip Erdogan ostrzegł Prezydenta Syrii Pana Bashara al-Assada, ze Syria zapłaci  „bardzo ciężka cena”, jeżeli dalej będą atakować tureckich wojsk

Sytuacja jest następstwem wydarzeń z 9 października 2019, kiedy wojska spod znaku gwiazdy i księżyca wkroczyły do północno-wschodniej Syrii przeciwko kurdyjskim bojownikom z Ludowych Jednostek Samoobrony, których uważają za terrorystów. Celem ataku było wyparcie Kurdów z przygranicznego pasa.

Pamiętamy również reakcje Donalda Trumpa, który wycofał swoje wojska z tamtego rejonu, zostawiajac sojuszników (którymi ponoć byli dla USA wspomniani Kurdowie).

Dla jasności sytuacji warto omówić liczebność tego ludu indoeuropejskiego. Wydaje się to dość interesujące, ponieważ ponad 80 milionową Turcję zamieszkuje 18% Kurdów przy 19 milionowej Syrii, w której zamieszkuje 8%! Odpowiednio 14,4 mln i 1.52 mln (liczby w przybliżeniu)

Znalezione obrazy dla zapytania: kurdowie
Mapa zamieszkania Kurdów, większość Kurdów zamieszkuje Turcję, Irak i Iran. Jedynie Irak nadał pewien stopień niezależności Kurdom.

Kurdowie są jeszcze w 83 milionowym Iranie 8% – 6,6 mln oraz w 40 milionowym Iraku 16% – 6,4 mln.  Jednak Kurdowie to nie jest tylko wąska grupa „buntowników” – jak można, by wnioskować po przekazie z mainstremowych mediów, a blisko 30 milionowy Naród!

Widzimy jak wszystkie elementy destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie mogą składać się w całość tj. konflikt USA – Iran oraz rola Turcji.

W miniony poniedziałek pięciu tureckich żołnierzy zostało zabitych w prowincji Idblib (północna Syria, gdzie Turcy mają fortece).

Turcja zaczęła sprowadzać tam posiłki już od zeszłego tygodnia, gdzie zginęło 8 ich żołnierzy z rąk syryjskich sił zbrojnych.

W ciągu ostatnich kilku dni przetransportowali tam ponad 250 wojskowych pojazdów!

Od dziewięciu lat trwania wojny w Syrii, Turcja udzieliła schronienia dla 3,5 miliona uchodźców z Syrii i Pan Erdogan powiedział, ze już więcej nie mogą przyjąć. 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zażądał, by syryjskie siły w prowincji Idlib wycofały się za linię tureckich posterunków obserwacyjnych do końca lutego. W przeciwnym razie do odwrotu zmusi ich Turcja.

Ostatnio również rosyjskie systemy obrony  zestrzeliły turecki myśliwiec, lecący nad terytorium Syrii.

Jak widzimy sytuacja jest bardzo napięta i rozwojowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne