środa, 21 października, 2020
Strona główna Zdrowie Czy kawa jest zdrowa ???

Czy kawa jest zdrowa ???

- Advertisement -

Mocna kawa po złym śnie nocnym to dobry początek dnia – tak sugerują nowe badania. Ale najpierw…

Mając na uwadze, że bardzo wiele osób ma problemy z jakością snu, z samym tylko zaśnięciem jak i z brakiem odpowiedniej energii niedługo po przebudzeniu pojawia się naturalne pytanie – czy kawa jest dla nas zdrowa ?

Badanie wykazało, że picie kawy w pierwszej kolejności bez spożytego posiłku może mieć negatywny wpływ na kontrolę poziomu cukru we krwi. Zwiększa się tym samym czynnik ryzyka cukrzycy i chorób serca.

„Wiemy, że prawie połowa z nas budzi się rano i pierwszą ich czynnością to nic innego tylko picie kawy – intuicyjnie im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym kawa jest mocniejsza” – taką informację w swoim oświadczeniu prasowym zawarł profesor James Betts, jeden z dyrektorów Centrum ds. odżywiania, ćwiczeń i metabolizmu na Uniwersytecie w Bath.

„Mieliśmy ograniczoną wiedzę na temat tego, co kawa robi z naszym ciałem, w szczególności odnosząc się do kontroli metabolizmu i poziomu cukru we krwi”. -stwierdził Betts.

W badaniach University of Bath wzięło udział 29 zdrowych mężczyzn i kobiet, którzy mieli za zadanie wziąć udział w trzech różnych nocnych eksperymentach.

Okazało się, że mocna czarna kawa wypita przed śniadaniem znacznie zwiększyła poziom glukozy we krwi o około 50% ALE poleganie na kawie po złej nocy, by przestać czuć się sennym w efekcie może ograniczyć zdolność organizmu do przyswajania cukru zawartego w śniadaniu !!!

Picie kawy a zdrowie psychiczne i inteligencja – SUPER-ego

Jednym z uspokajających wniosków badania było to, że jedna noc zakłóconego snu nie ma większego wpływu na kontrolę metabolizmu.
Eksperyment wykazał, że nie należy pić mocnej kawy na godzinę przed śniadaniem bogatym w węglowodany.
Dodajmy, że użycie małej czarnej kawy nie różniło się w efekcie zbyt wiele od innych rodzajów kawy po które często sięgamy – m.in. latte, espresso, cappuccino, americano.

Czy mleko skomplikowałoby przyswajanie węglowodanów spożywanego w trakcie śniadania? Profesor w tym względzie podejrzewa, że efekt kofeiny z mlekiem byłby taki sam jak i bez niego ponieważ fizjologiczne działanie kofeiny jest dość silne, a mleko nie wykazuje właściwości redukujących.

To czy kawa jest dla nas dobra czy nie było jednym z głównych pytań medycyny i dietetyki. Przegląd literatury naukowej na temat kawy opublikowanej w British Medical Journal w 2017 roku wykazał, że picie trzech do czterech filiżanek czarnej kawy dziennie zapewnia największe korzyści zdrowotne. Większa ilość może już tylko szkodzić.

Ale pamiętajmy, najlepiej pić ją zaraz po posiłku.

Źródło – CNN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...