czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Biznes Czy Państwowa Inspekcja Pracy zamknie stacje benzynowe w niedziele ?

Czy Państwowa Inspekcja Pracy zamknie stacje benzynowe w niedziele ?

- Advertisement -

Według doniesień serwisu Prawo.pl Państwowa Inspekcja Pracy jest za zakazem handlu w niedziele nie tylko dla sklepów posiadających status placówek pocztowych ale także dla tych, które sprzedają głównie alkohol i artykuły spożywcze oraz papierosy, a to mogłoby obejmować stacje benzynowe.

Inspekcja, która kontroluje przestrzeganie zakazu handlu, uważa, że należy dokonać takich zmian w ustawie, aby „typowe placówki handlowe” (które korzystają z wyłączenia spod zakazu handlu z powodu statusu placówki pocztowej), czy sklepy sprzedające głównie alkohol i artykuły spożywcze i wyroby tytoniowe nie mogły prowadzić handlu w dni objęte zakazem handlu”.

Taka decyzja spowodowałaby zakaz jakiegokolwiek handlu, bo niemal wszystkie sklepy spożywcze sprzedają alkohol i wyroby tytoniowe. Funkcjonowanie stacji benzynowych w dni wolne od pracy także byłoby niewiadome w przypadku ewentualnych zmian. Jest na nich bowiem sprzedawany alkohol i papierosy.

Przepisy o zakazie handlowym są rygorystycznie kontrolowane. W 2019 r. inspektorzy pracy przeprowadzili niemal 6 tys. kontroli dot. przestrzegania przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele. Rok wcześniej było ich ponad 11 tys. W 2019 r.wykryto nieprawidłowości w 390 kontrolach. W 2018 r. zastosowano je w 994 kontrolach.

Źródło Prawo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne