środa, 21 października, 2020
Strona główna Świat Deklaracja wojny? Czyli konflikt w Górskim Karabach w pigułce

Deklaracja wojny? Czyli konflikt w Górskim Karabach w pigułce

- Advertisement -

Stary konflikt przerodził się w nową agresję. Armenia i Azerbejdżan starły się zbrojnie w regionie spornym Górski Karabach. Obie strony użyły ciężkiej artylerii i odnotowały straty w ludziach. Obie oskarżają się wzajemnie o rozpoczęcie walk. Teren jest uznawany przez społeczność międzynarodową jako część Azerbejdżanu, ale jest kontrolowany przez rdzennych Armeńczyków od wojny we wczesnych latach 90tych, która pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar. Społeczność międzynarodowa wezwała do natychmiastowego wstrzymania ognia. Konflikt tlił się od dawna, zakorzeniony od dekad na terenie spornym, lecz po niedzielnym ataku stanął na krawędzi wybuchu. Ponownie powrócił strach przed rozwinięciem działań militarnych na wielką skalę.

„Naród armeński jest przygotowany na gotowość wojny” – powiedział premier Armenii Pan Nikol Pashinyan. Według prezydenta Azerbejdżanu Pana Ilham Alivev to Armenia rozpoczęła atak, który spotkał się z „godną reakcją dla wroga”. Większość materiałów filmowych, które zobaczył świat zostały przekazane przez ministerstwa obrony obu państw. Obecna sytuacja jest największym incydentem od 2016 roku. Zarówno Armenia jak i Azerbejdżan były państwami Związku Radzieckiego i w okresie jego rozpadu, znajdujemy źródło konfliktu. Powodem są właśnie prawa do tego regionu, do dziś nie rozwiązane. Co spowodowało walki tym razem? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, a według ekspertów nie jest to spontaniczne działanie a zaplanowany militarny plan.

Armenia ma poparcie u Rosji, Azerbejdżan natomiast silne związki z Turcją. Jednak silniejszą rolę zdaje się mieć tu Rosja, ze względu ropę i gaz w pewien sposób obie strony są zależne od euro-azjatyckiego mocarstwa. Władze rosyjskie wyraziły chęć do roli mediatora. Tymczasem Armenia jak i Azerbejdżan ogłosiły mobilizację wojskową.  Postaramy przyglądać się i komentować rozwój sytuacji.

Źródła informacji: Deutsche Welle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...