czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat Dlaczego Francja wciąż protestuje?

Dlaczego Francja wciąż protestuje?

- Advertisement -

Tysiące ludzi demonstrowało w wielu miastach Francji przeciwko reformie emerytalnej. To nie pierwszy raz, gdy we Francji odbył się głośny protest, ponieważ cała fala strajków trwa od wielu miesięcy. Demonstracje odbyły się m.in. w Paryżu, Marsylii, Tuluzie, Nicei, Bordeaux, Lille i Rouen.

Najpierw były to protesty tzw. żółtych kamizelek związane z podwyżkami, później protesty wybuchły w związku z reformą emerytalną. Część związków zawodowych zapowiada kontynuowanie strajku, a część opowiada się za negocjacjami z rządem prezydenta Emmanuela Macrona.

Znalezione obrazy dla zapytania protesty we francji
Tak wyglądały protesty żółtych kamizelek, które bywały bardzo gwałtowne

Transport publiczny do ubiegłego tygodnia był niemal całkowicie sparaliżowany przez strajk, od niedawna działa bez zakłóceń.

„Strajkiem znużeni są nie tylko Francuzi, ale i sami związkowcy, którzy mają ograniczone fundusze strajkowe na wypłatę pensji” – stwierdził deputowany Xavier Roseren z rządzącej partii LREM.

Radykalni aktywiści związkowi pozostają w konflikcie ze związkowcami, którzy chcą negocjacji z rządem i popierają ideę wprowadzenia tzw. sytemu punktowego do państwowego systemu emerytalnego. Oba związki walczą ze sobą o czym świadczą zdewastowane siedziby jednego ze związków i akcje odcinania prądu.

Znalezione obrazy dla zapytania policja vs straz pozarna paryż
Starcie francuskich policjantów ze strażakami

Pierwszy raz podczas serii strajków przeciwko reformie emerytalnej służby wystąpiły przeciwko sobie. Podczas manifestacji strażaków w Paryżu doszło do starć z policją. Policja użyła granatów z gazem łzawiącym, a protestujący w odwecie rzucali petardami. Do tej pory strażacy zabezpieczali manifestacje przeciwników reformy.

Minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner obiecał spełnić część z żądań strajkujących, m.in. podwyżkę dla strażaków, którzy wobec tego ogłosili koniec akcji strajkowej.

Opozycja zapowiedziała złożenie wotum nieufności wobec rządu, sprzeciwiając się projektowi ustawy o reformie emerytalnej. Deputowani zarówno lewicy, jak i z ramienia Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen żądają przeprowadzenia referendum w sprawie reformy emerytalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne