czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat Dlaczego Trump rozkazał zabić irańskiego generała ?

Dlaczego Trump rozkazał zabić irańskiego generała ?

- Advertisement -

Kasem Sulejmani był najbardziej wpływowym irańskim generałem, a także jednym z najbliższych doradców przywódcy Islamskiej Republiki Iranu, którym jest Ali Chamenei.

Popularność wojskowego rozpoczęła się wraz z rewolucją w kraju w 1979 r. W czasie wojny Iraku z Iranem w latach 1980-88 r., w wieku 30-lat dowodził jedną z irańskich dywizji. Po zakończeniu wojny stał się odpowiedzialnym za tajne misje i rozszerzanie wpływów za granicą. Za jego pośrednictwem Iran wspierał wiele organizacji terrorystycznych, także tych, które atakowały ‚państwa koalicji’ w wojnie z Irakiem.

Ostatnio jego działalność była ukierunkowana na pomoc syryjskiemu reżimowi w walce z ISIS i rebeliantami. Pomoc Iranu nie ograniczała się wyłącznie do Syrii, lecz objęła również Irak, w którym nieustannie Iran rozszerzał swoje wpływy. To zaś prowadziło do konkurencji w walce o wpływy ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Iran ma bardzo napięte stosunki.

Walka wpływów na Bliskim Wschodzie, atak na ambasadę USA w Bagdadzie z rzekomej inicjatywy Sulejmaniego i przygotowanie kolejnych ataków przypieczętował los irańskiego dowódcy, który i tak od dawna znajdował się na amerykańskiej czarnej liście.

Według doradców i najbliższej administracji USA decyzja o zabiciu generała była bardzo śmiała, zwłaszcza w atmosferze tego, że D. Trump wcześniej powstrzymywał się od „rewanżu” za atak saudyjskiej rafinerii i statków w Cieśninie Ormuz. Jak widać prezydent USA stracił cierpliwość, a za razem chciał pokazać, że nie jest słaby.
Zdając sobie sprawę z napiętej sytuacji USA wyślę do regionu 3 tysiące dodatkowych żołnierzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne