wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Polityka Echa wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Sytuacja jest ciekawa.

Echa wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Sytuacja jest ciekawa.

- Advertisement -

Pamiętamy jak napięta była sytuacja po incydentach na linii USA-Iran. Pan Donald Trump 8 stycznia wydał oświadczenie, na które oczekiwał cały świat. Spodziewano się ostrej reakcji, lecz była stonowana i faktycznie uspokoiła nastroje (oby jak najdłużej).
Zwrócił się również do krajów NATO o większe zaangażowanie w sytuacje na Bliskim Wschodzie.

Już początku bieżącego tygodnia Pan Borys Johnson [bohater ostatniego felietonu: https://wiecej24.pl/brytyjski-trump-kim-tak-naprawde-jest-borys-johnson/] przedstawił wspólne stanowisko Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem.

Według jego słów obecny Nucreal Agreement był negocjowany przez poprzedniego prezydenta Pana Obamę, dlatego powinien zostać zastąpiony nowym „Trump deal”. 

Według ekspertów, efektem jest powiększenie napięcia między Wielka Brytania a Iranem. Relacje między dwoma państwami i tak ostatnimi dniami nie należały do poprawnych.   

Chociażby ze względu na sobotnie wydarzenia w Teheranie. Miały tam miejsce protesty przeciwko zestrzeleniu samolotu [176 osob w tym 4 Brytyjczyków]. 

Brał w nich udział ambasador brytyjski w Iranie Pan Robert Macair. Został aresztowany, wydalony z kraju i nadano mu status Persona Non Grata [łac. ‚intruz’]

Znalezione obrazy dla zapytania Robert Macair
Brytyjski dyplomata Robert Macair

Jak amerykańscy żołnierze przeżyli atak rakietowy Iranu

Z kolei do Iraku kilka dni temu wybrali się dziennikarze CNN. Odwiedzili wojskowa bazę USA, która była zaatakowana przez Irańskie pociski balistyczne. Właściwie kamera uwieczniła zniszczenia oraz wypowiedzi żołnierzy, którzy opowiadali jak to jest przeżyć atak rakietowy. 

Jedną rzeczą istotnie intrygującą w tym reportażu są bunkry. Z wypowiedzi pani żołnierz możemy wywnioskować, że Amerykanie przeżyli dzięki schronieniu w bunkrach należących wcześniej do Saddama Husajna! Cóż za ironia losu, można by powiedzieć. 

Jak Putin żartuje z Asadem

Było strasznie w dodatku nieco ironicznie wobec tego na koniec dawka humoru.

W zeszłym tygodniu pan Putin złożył wizytę w Syrii. Oczywiście spotkał się tam z (a jakby inaczej) panem prezydentem Baszarem el-Asadem.

W Damaszku znajduje się prawosławna katedra Maryii Dziewicy. Prowadzi do niej „Straight Street”. Legenda głosi, że apostoł Paweł idąc właśnie tą drogą, dostał wizji i zmienił swoje życie.

Przywódcy rozmawiają w środku świątyni. Towarzyszy im duchowny oraz tłumacz. 

Pan Baszar al-Asad pozwala sobie na żart – „Jeśli Trump przejdzie tą drogą, stanie się dobrym człowiekiem”.

„Zaproś go to przyjedzie”. – odpowiada Pan Putin.

Poniżej filmik, który prezentuje zaistniałą sytuację 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne