wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Świat Europejskie miasta z największą ilością migrantów według danych Eurostatu.

Europejskie miasta z największą ilością migrantów według danych Eurostatu.

- Advertisement -

Według danych Eurostatu, które zaprezentował PAP, wynika, że miasta z największą liczbą migrantów spoza UE to: Mediolan, Madryt i Barcelona.

Dane europejskiego urzędu statystycznego mówią, że najwięcej imigrantów spoza UE, a konkretnie 439 tys. zamieszkiwało w Mediolanie, w Madrycie 409 tys., a w Barcelonie 383 tysięcy. Nie trudno policzyć, że tylko te 3 miasta dają w sumie około miliona migrantów.
Wysoką liczbę można odnaleźć też w Rzymie – 257 tys., Brukseli – 148 tys., Rydze – 137 tys., Sztokholmie – 115 tys. oraz Neapolu – 110 tys.

Trzeba jednak zaznaczyć, że dane nie są dokładne. Nie wszystkie miasta zbierają dane, zatem nie wszystkie zostały w tej analizie ujęte. Przedstawione dane różnią się i wynikają wyłącznie z dobrowolnego działania miast. Trzeba też dodać, że technicznie bardzo ciężkie jest określenie dokładnej liczby migrantów.

Dane nie pozwalają przyjrzeć się miastom niemieckim, a brytyjskim jedynie w części. Nie ma danych dotyczących Londynu, a prawdopodobnie to w Niemczech i Wielkiej Brytanii mielibyśmy miasta liderów pod względem liczby przyjętych imigrantów. To te dwa kraje w 2017 r. przyjęły największą liczbę imigrantów. Niemcy – 917 tys., Wielka Brytania – 644 tys., Hiszpania – 532 tys., Francja – 370 tys. i Włochy – 343 tys.
W wynikach Eurostatu nie ma informacji nt. polskich miast.

Po zaprezentowanych wynikach ciężko też określić skąd pochodzą imigranci europejskich miast. Wiadomo tylko skąd, pochodzili przybysze, którzy nabyli unijne obywatelstwo, według tych danych kraje UE wydały imigrantom 673 tys. paszportów. Nowi obywatele UE pochodzili głównie z Afryki – 28 proc., Azji – 21 proc., a z Ameryki Północnej i Południowej – 11 proc.

Według Eurostatu na dzień 1 stycznia 2018 r. 22,3 mln (4,4 proc.) z 512,4 mln osób mieszkających w UE nie było obywatelami Unii.

W przyjętym w Barcelonie stanowisku organizacji ARLEM podkreślono, że nasilenie przepływu imigrantów w regionie basenu Morza Śródziemnego zaostrzyły się po wybuchu tzw. arabskiej wiosny, wojną w Libii i Syrii.

W dokumencie stwierdzono, że w nadchodzących dziesięcioleciach Europa w obliczu deficytu demograficznego będzie potrzebować milionów pracowników zagranicznych (wysoce wykwalifikowanych). Dlatego konieczne jest według organizacji z jednej strony zorganizowanie przepływów migracyjnych, a z drugiej – przeciwdziałanie ich przyczynom.

„Jako że różnice w poziomie życia między Północą a Południem są głównym powodem przesiedlania się ludzi (…), zwalczanie bezrobocia i ubóstwa oraz pobudzanie działalności gospodarczej w regionach biednych i zmarginalizowanych, o wysokiej skłonności do migracji, stanowi potężną alternatywę, która jest bardziej wydajna, sprawiedliwsza i bardziej humanitarna” – zaznaczono.

W skład ARLEM wchodzą reprezentanci samorządów z UE oraz władz lokalnych i regionalnych 15 krajów partnerskich m.in. Egiptu, Turcji i Izraela oraz – w charakterze obserwatora – Libii. Unijna inicjatywa ma na celu pogłębianie stosunków między Europą, a krajami, które sąsiadują z Unią poprzez obszar Morza Śródziemnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne