wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Świat Francuski Senat zatwierdza projekt ustawy zezwalający na zapłodnienie in vitro dla samotnych...

Francuski Senat zatwierdza projekt ustawy zezwalający na zapłodnienie in vitro dla samotnych kobiet i lesbijek

- Advertisement -

Senat Francji w środę zagłosował za projektem ustawy, która umożliwi samotnym kobietom i parom lesbijek dostęp do zapłodnienia in vitro (skrót IVF) . To pierwsza tak poważna reforma społeczna za kadencji prezydenta Emmanuela Macrona.

Ustawa została przyjęta stosunkiem głosów: 160-116. W senacie większość posiadają centrowo-liberalni członkowie partii Macrona wobec prawicowych republikanów, którzy stanowią mniejszą siłę. Nowy zapis jest częścią szerszej ustawy o bioetyce, która w październiku zakończyła pierwsze czytanie w Zgromadzeniu Narodowym, w której Macron również ma przewagę.

Senatorowie odrzucili jednak artykuł zatwierdzony przez izbę niższą, który pozwoliłby na refundację zabiegu przez francuskie ubezpieczenie społeczne.

Zgodnie z dotychczas obowiązującym prawem we Francji IVF jest dostępne tylko dla par płci przeciwnej i tylko ze względu na niepłodność lub ryzyko przeniesienia choroby lub stanu chorobowego na dziecko lub któregokolwiek z rodziców.

Prokreacja wspomagana medycznie jest powszechnie dostępne dla wszystkich kobiet w krajach takich jak: Wielka Brytania, Belgia i Hiszpania.

„To, co uznano dla par heteroseksualnych, musi zostać uznane dla par homoseksualnych” – powiedział senator partii socjalistycznej David Assouline.

Znalezione obrazy dla zapytania in vitro

Legalizacja małżeństw homoseksualnych we Francji sześć lat temu wywołała masowe protesty uliczne, chociaż uważano, że wpływ Kościoła katolickiego maleje. Ogólna tendencja wskazuje, że Francja stała się bardziej liberalna społecznie, według sondaży większość Francuzów popiera reformę bioetyki.

Niektórzy przeciwnicy ustawy bioetycznej obawiają się, że utoruje ona drogę do legalizacji surogacji, w której to matka poddana zostanie zabiegowi in vitro, to z kolei daje możliwość zostania rodzicem parom, które nie mogą mieć dziecka. Tego typu rozwiązanie jest popularne szczególnie wśród par LGBT i tych, które chcą zostać rodzicami.

W ostatni weekend na ulicach Paryża pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy pokojowo maszerowali w ramach protestu wobec ustawy. Senator Pascale Bories z Republikańskiej partii konserwatywnej powiedziała: „że ​​żałuje, że Macron nie miał odwagi przeprowadzić referendum w tej sprawie, ponieważ debaty wykraczają poza partie polityczne”.

Znalezione obrazy dla zapytania protest in paris in vitro
Protesty wobec legalizacji szerszego dostępu do in vitro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne