środa, 21 października, 2020
Strona główna Świat Historia: Choroby Przywódców ZSRR

Historia: Choroby Przywódców ZSRR

- Advertisement -

Włodzimierz Lenin, założyciel ZSRR. Rządził w latach 1917-1923. Na około rok przed śmiercią poważnie zachorował , stał się prawie całkowicie niepełnosprawny do końca swych dni. Przyczyną śmierci według oficjalnych danych była miażdżyca. Sowieckie archiwalne nagrania przedstawiają Lenina jako radosnego i pełnego energii mężczyznę. Bezpośredni wpływ na pogorszenie zdrowia mogły mieć rany postrzałowe podczas zamachu na jego życie w 1918 roku.

Józef Stalin, głowa państwa a latach 1924-1953. Zmarł w śpiączce. Dyktator miał reputację nadmiernie podejrzliwego. Kierowały nim fobię. Nawet w swojej rezydencji otoczony tysiącami strażników, odczuwał silny lęku przed wizją zamachu na jego życie. Siadał tak aby cały czas mieć widok na okno, lampy w pomieszczeniach miały przyciemnione żarówki, ponieważ światło powodowało u niego migreny. Miał trzy sypialnie, w których spał na przemian, aby nikt nie miał pewności, gdzie dokładnie śpi. W ostatnim okresie życia, oskarżył swoich lekarzy o szpiegostwo. Oprócz represji, poszła za tym propaganda skierowana przeciw wspomnianym, do takiego ponoć stopnia, że duża część społeczeństwa przestała korzystać z opieki zdrowotnej.

Kukurydza łagodzi obyczaje, czyli o krótkiej przerwie w zimnej wojnie -  Historia - Newsweek.pl
Nikita Chruszczow, człowiek, który zmienił kurs reżimu na zdecydowanie łagodniejszy – w porównaniu do swojego poprzednika…

Nikita Chruszczow, rządzący w latach 1953-1964. W tym czasie nie zdiagnozowano u niego żadnych chronicznych chorób. Do momentu gdy jako jedyny w historii ustąpił z powodów zdrowotnych, a zmarł siedem lat po swojej rezygnacji. Jedyną z jego dolegliwości miał być ból gardła, ze względu że bardzo dużo i głośno mówił. Posiadał reputację spontanicznego w kontaktach z ludźmi i nerwowego w zachowaniu.

Leonid Breżniew – stetryczały władca „imperium zła” - WP Facet
Leonid Breżniew, jego rządy to czas szczytu socjalizmu i odczuwanego dostatku…

Leonid Breżniew, lider ZSRR od 1964 do 1982 roku, w 1974 roku przeżył śmierć kliniczną. Dolegała mu astenia i miażdżyca. Zmarł na niewydolność serca. Podczas rządów jego pojęcie medycyny nabrało na Kremlu specjalnego znaczenia. Średnia wieku biura politycznego wynosiła około osiemdziesięciu lat. Rządzący potrzebowali wobec tego stałej opieki medycznej. W ostatnich latach, Breżniew przed wystąpieniami publicznymi, dostawał silne lekarstwa na koncentracje. Pomimo to miał problem z zachowaniem skupienia na dłużej niż dziesięć minut. Cierpiał również na bezsenność i przyjmował duże dawki leków nasennych.

Jurij Andropow, Generalny Sekretarz w latach 1982-1984. Diagnoza: postępująca niewydolność nerek, potrzebna dializa nerek. Wiele osób uważa, że gdyby żył dłużej, ZSRR by nie upadł.  

Jurij Andropow – Wikipedia, wolna encyklopedia
Jurij Andropow, krótkie rządy, które nie przeszły do historii…

Michaił Gorbaczow, ostatni Sekretarz Partii 1985-1991. Żyje do dziś. Za to jego małżonka zmarła na białaczkę w 1999 roku.

Borys Jelcyn, prezydent Rosji w latach 1991-1999. Dostał ataku serca osiem lat po rezygnacji i zmarł na choroby układu sercowo-naczyniowego. Podczas prezydentury przeszedł operacje wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych, która ponoć przedłużyła mu życie na ponad dziesięć lat.  

Jelcyn – Strona 2 – Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
Borys Jelcyn z Władimirem Putinem. Jelcyn kojarzony jest z rozkładem potęgi mocarstwowej Rosji ale też z tym, że potrafił skończyć z dawnym politycznym reżimem.

Źródła: RussiaToday

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...