środa, 21 października, 2020
Strona główna Zdrowie Ile osób umiera na raka w Polsce i na świecie?

Ile osób umiera na raka w Polsce i na świecie?

- Advertisement -

Bardzo dużo mówi się o liczbach w kontekście zachorowalności i umieralności w czasie epidemii COVID 19, jednak bardzo mało mówi się o poważniejszych chorobach, które dotykają cały świat przez tysiąclecia… najstarsza bowiem relacja pasująca do opisu nowotworu pochodzi ze starożytnego Egiptu z ok. 1500 r. p.n.e.

Czym jest nowotwór?

Najprościej mówiąc jest to choroba, w której komórki niekontrolowanie i nieuporządkowanie się dzielą. Zaburzają tym samym właściwe działania innych zdrowych tkanek.

Nowotwór powszechnie jest nazywany rakiem, ponieważ takie było skojarzenie uczonych zajmujących się tą tematyką. Choroba bowiem przytwierdza się do części ciała tak uporczywie, jak to czynią skorupiaki. Jednakże w terminologii medycznej nie każdy nowotwór jest rakiem, zawsze jednak rak jest nowotworem złośliwym. Nowotwór niezłośliwy rośnie tylko miejscowo i nie powoduje przerzutów.

RACGP - Cancer develops resistance to our most lethal drugs. Now we know how

Liczby osób, które umierają z powodu tej choroby są zatrważające. Zarówno w Polsce jak i na świecie.

Nowotwory to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Na skutek chorób nowotworowych umiera na świecie około 10 milionów osób rocznie. Najczęściej (1,76 mln) zgony dotyczyły raka płuc. Na drugiej pozycji nowotwór jelita grubego -862 tys, nowotwór żołądka- 783 tys., nowotwór wątroby- 782 tys., nowotwór piersi 627 tys.
(Dane WHO 2018)

Cancer - Our World in Data
Odsetek ludności z każdym rodzaju nowotworu

Global cancer statistics 2018: GLOBOCAN estimates of incidence and  mortality worldwide for 36 cancers in 185 countries - Bray - 2018 - CA: A  Cancer Journal for Clinicians - Wiley Online Library
Mapa przedstawiająca 5 grup, w których przedstawiono stopień przedwczesnej umieralności po wykryciu nowotworu

W Polsce nowotwór zabija około 100 tysięcy osób. W roku 1990 zachorowalność wyniosła 83,5 tys. osób i systematycznie rośnie. W 2017 r. choroba dotknęła 165 tys. osób. Szacuje się, że w 2025 r. będzie to 175 tys. przypadków.

Obecnie osoby z nowotworem to nawet milion osób w Polsce!!!
Osób chorujących na COVID na dzień dzisiejszy to 18,5 tys. osób.
Na raka umiera około 110 tysięcy Polaków w skali roku, a przez COVID jak dotychczas zmarło niespełna 2,5 tys. osób.
Na świecie umiera 10 milionów osób z nowotworem, przez COVID jak dotychczas mamy milion ofiar.

Polska jest krajem o dość niskiej zapadalności na nowotwory złośliwe. Pod tym względem sytuacja w naszym kraju jest lepsza niż w państwach wysoce rozwiniętych. Jednak umieralność z powodu nowotworów złośliwych jest znacznie wyższa, co jest związane ze słabą pięcioletnią przeżywalnością pacjentów onkologicznych w Polsce.

Wzrost zachorowań na nowotwory związany jest bezpośrednio z wydłużaniem się czasu życia ludzi. Częstość występowania choroby nowotworowej rośnie z wiekiem człowieka, co nie znaczy, że należy lekceważyć inne czynniki takie jak niezdrowy styl życia, genetyka, używki, stres i zanieczyszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...