wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Biznes Ile pieniędzy UE przeznaczy na transformację klimatyczną. Co na to Polska?

Ile pieniędzy UE przeznaczy na transformację klimatyczną. Co na to Polska?

- Advertisement -

Już w najbliższym czasie Unia Europejska przedstawi plan inwestycyjny w transformację energetyczną członków Unii. Cel jest jeden: zapewnić neutralność klimatyczną w ciągu dekady.

Plan jest następujący: finansowanie z unijnego budżetu, współfinansowanie przez rządy krajowe, a także wkłady z InvestEU i EBI do osiągnięcia 100 mld euro w latach 2021-2027.

W grudniu polski rząd zdecydował, że nie włączy się do planu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050. Z gospodarką uzależnioną od węgla, który odpowiada za 80 proc. zużycia energii, Polska zażądała miliardów dodatkowych euro pomocy finansowej i więcej czasu przed zobowiązaniem się do neutralności węglowej.

Europejscy decydenci uwzględnili polski punkt widzenia Nieoficjalne źródła mówią, że Polska ma być największym beneficjentem programu UE, a Polska otrzymałaby 1/4 wszystkich środków czyli 27 mld euro.

W całej Unii Europejskiej działa 207 elektrowni węglowych w 21 krajach, z czego najwięcej elektrowni mają Niemcy – 53. Druga w zestawieniu Polska ma ich 37 (2018 r.).
Elektrownie węglowe są odpowiedzialne za 15 proc. całej energii produkowanej w Europie (80 proc. w Polsce). W UE jest 128 kopalni węgla kamiennego znajdujących się na terenie 12 państw. Z tego 35 kopalń znajduje się w Polsce.

Znalezione obrazy dla zapytania kopalnie węgla
Podziemia kopalni węgla

Kryterium podziału pieniędzy ma uwzględniać wielkość emisji gazów cieplarnianych i wielkość zatrudnienia w kopalniach i przy wydobyciu materiałów energetycznych. Mniej zamożne kraje czy regiony będą mogły wystąpić o korektę kalkulacji. To kryterium premiuje Polskę.

Żeby dostać pieniądze, unijne państwa mają przygotować plany transformacji, przy czym muszą być one zgodne z unijnym celem neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Według Komisji Europejskiej należy poczynić pewne kroki w celu neutralności klimatycznej:
-efektywność energetyczna
-energia ze źródeł odnawialnych
-czysta, bezpieczna i oparta na sieci mobilność
-konkurencyjny przemysł i gospodarka o obiegu zamkniętym
-infrastruktura i połączenia międzysystemowe
-biogospodarka i naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla
-wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla w celu rozwiązania problemu pozostałych emisji

Znalezione obrazy dla zapytania elektrownia
Elektrownia i odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne