środa, 21 października, 2020
Strona główna Świat Ile plastiku pływa w Oceanach na naszej planecie ?

Ile plastiku pływa w Oceanach na naszej planecie ?

- Advertisement -

Australijska rządowa agencja ds. badań naukowych CSIRO opublikowała wyniki swoich badań, z których wynika, że aż 14 milionów ton plastiku pływa lub po prostu spoczywa już na dnie oceanów. To aż 25 razy więcej niż szacunki z poprzedniego badania.

Nasze badania wykazały, że ocean to zlew dla mikroplastiku” – poinformowała Denise Hardesty – główna naukowiec i współautorka opracowania.

Badanie ma odpowiedzieć szacunkowo ile mikrodrobin plastiku może znajdować się na dnie morskim. Kolejnym oczywistym wnioskiem jest to, że dużo bardziej zanieczyszczone są miejsca, w którym już pływają odpady, mniej oczywiste jest to, że plastik można znaleźć nawet w niezamieszkanych i niewykorzystywanych przez człowieka częściach planety.

„Mikroplastiki rzeczywiście osiadają na dnie oceanu” – oznajmiła Justine Barrett z komórki Oceans and Atmosphere CSIRO – prowadząca badanie. Z jej słów wynika, że bez znaczenia jest głębokość oceanu, gdyż nawet na bardzo głębokich odcinkach wodnych plastik osadza się.

Metoda badawcza bazowała na wykorzystaniu przez naukowców CSIRO zautomatyzowanej łodzi podwodnej, która pobierała próbki na głębokości 3 km u południowych wybrzeży Australii.

Na podstawie rezultatów analizy gęstości tworzyw sztucznych znalezionych w tzw. „głębokim oceanie” na południu wybrzeży Australii naukowcy oszacowali, że całkowita ilość mikroplastiku na dnie morskim na całym świecie wynosi ok. 14 mln ton.

Badacze szacują, że co roku około 8 mln ton plastiku jest wrzucane do morza. Po początkowym rozkładzie maleńkie cząsteczki plastiku są połykane przez ryby, a nawet fitoplankton stanowiący podstawę morskiego łańcucha pokarmowego.

D. Hardesty podkreśliła, że wszechobecne zanieczyszczanie plastikiem oceanów to problem, który został już zauważony, a waga zagrożenia jakie się z tym wiążą doceniona. Badania gdzie i jak rozkładają się odpady plastiku w akwenach wodnych mają pomóc w opracowaniu przyszłych strategii gospodarowania odpadami, a tym samym uniknięciu zanieczyszczeń.

Źródło – PAP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...