wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Polityka Intensywne dni polskiego prezydenta. Kolejny zagraniczny gość w Warszawie.

Intensywne dni polskiego prezydenta. Kolejny zagraniczny gość w Warszawie.

- Advertisement -

Dopiero co wczoraj odbyła się wizyta prezydenta Francji Emannuela Macrona w Polsce, a już dziś miało miejsce kolejne spotkanie, także na szczeblu międzynarodowym. Tym razem do polskiej stolicy zawitał prezydent Macedonii Stevo Pendarovski wraz z małżonką Elizabetą Pendarovską, to pierwsza wizyta prezydenta Macedonii w Polsce od 2007 roku.

W porównaniu do spotkania z prezydentem Francji można stwierdzić, że dzisiejsza wizyta była dużo lżejsza gatunkowo, zważywszy na różnicę potencjału obu państw i łączących nas interesów. Macedonia Północna (zmiana nazwy kraju nastąpiła rok temu, gdzie dodano określenie „północna”, po tym jak domagała się tego Grecja jako warunek dopuszczenia Macedonii do UE) to dwumilionowy kraj, który stara się o dołączenie do Unii i struktur NATO.

To wizyta dużo łatwiejsza dla Andrzeja Dudy, bardziej kurtuazyjna, niż wczorajsza, która komentowana była jako ta „przełomowa” w stosunkach polsko-francuskich. 

Przywódcy obu państw poruszali tematy dotyczące wzajemnych relacji, wymiany handlowej i współpracy gospodarczej, a także (co może być najważniejsze dla prezydenta Pendarovskiego w tej wizycie) temat integracji Macedonii Północnej ze strukturami NATO i Unii Europejskiej.

Jeszcze przed wizytą Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że Prezydent Stevo Pendarovski odwiedza Warszawę w pierwszym roku swojej prezydentury. – Doceniamy ten fakt. Jest to ważny wyznacznik naszych bardzo dobrych relacji dwustronnych oraz dowód na szacunek dla Polski wśród krajów Europy Południowo-Wschodniej – zaznaczył minister. (PAP)

Znalezione obrazy dla zapytania: prezydent macedonia"

W między czasie Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ‚dyscyplinującą sędziów’ – o tym fakcie poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Oczekujemy, że spotkań na szczeblu międzynarodowym o pozytywnym wydźwięku dla Prezydenta RP nie zabraknie. To idealne tzw. „paliwo wyborcze”, które ma pokazać Andrzeja Dudę w dobrym świetle, jako sprawnego w stosunkach międzynarodowych.

Wybory prezydenckie w Polsce prawdopodobnie w połowie maja. Andrzej Duda wciąż bardzo mocno prowadzi w sondażach, a w jego zasięgu jest wygranie wyborów już w pierwszej turze, czy dalej będzie prezydentem, zadecydują o tym wyborcy.

Znalezione obrazy dla zapytania: prezydent macedonia"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne