czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat Iran odpowiada... wracają do budowy broni atomowej.

Iran odpowiada… wracają do budowy broni atomowej.

- Advertisement -

Postanowienia porozumienia nuklearnego z 2015 r. zostały zerwane. Ograniczenia rozwoju technologii produkcji broni atomowej, w tym wzbogacania uranu i magazynowania ich dużych ilości przestały obowiązywać – informacje podała państwowa telewizja Iranu.

Iran zamierza bez żadnych ograniczeń oficjalnie rozwijać swoją technologię atomową. Już wcześniej podejrzewano, że Iran stopniowo odchodzi od porozumienia czemu dał wyraz Donald Trump, który zdecydował się odejść od porozumienia w maju 2018 r. oskarżając Teheran o potajemne łamanie zobowiązań. Wraz z odejściem USA z porozumienia na Iran nałożono sankcję, lecz porozumienie, choć stopniowo topniało nadal było aktualne.

Władze Iranu zdają sobie sprawę, że otwarty konflikt ze Stanami Zjednoczonymi przyniósłby im mniej lub bardziej dotkliwe straty, lecz cały konflikt mógłby być rozpatrywany tylko w kategorii strat.
Dlatego rządzący, geopolitycy, wojskowi i planiści z Iranu zapewne bardzo intensywnie myślą jak mogą się zemścić na ataku USA na generała Sulejmaniego nie wchodząc w otwartą wojnę. Mając na uwadze ogromną dysproporcję sił – USA wydatek na armię (649 mln $), Iran – wydatek na armię (13,2 mln $) [dla porównania Polska 11,6 mln $] Iran zdecyduje się na inne warianty niż wojna.

Iran powraca do wzbogacania uranu zdając sobie sprawę, że będąc w posiadaniu broni atomowej zyska swoistą „nietykalność”. Do takiej samej strategii dążył reżim Korei Północnej, której najwyraźniej opłaciła się ta strategia. Ponadto Iran od dawna czuł się zagrożony przez to, że sam Izrael posiada broń atomową, a jest to dla najwyższych przywódców w Teheranie sytuacja nie do przyjęcia.

AFP, Fot: Behrouz Mehri

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne