czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat Jak uchronić się przed zarażeniem koronawirusem. Zestaw czynności.

Jak uchronić się przed zarażeniem koronawirusem. Zestaw czynności.

- Advertisement -

W Chinach pojawił się nieznany i bardzo niebezpieczny wirus wywołujący chorobę układu oddechowego, która w niedługim czasie doprowadza do śmierci. Dotychczas rozprzestrzenia się dość powoli, ponieważ chińskie służby działają dość sprawnie (wysoka ocena WHO). Mimo tego wirus zawitał już w paru innych krajach. W związku z tym, eksperci przypominają zasady, które pozwolą zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Koronawirus zwanym przez fachowców „2019-nCoV”, a przez media „koronawirusem z Wuhan” atakuje układ oddechowy, a jego objawy są podobne do ciężkiej grypy, czy zapalenia płuc, czyli: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności.

Osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny niezwłocznie zgłosić się do izby przyjęć oddziałów zakaźnych i poinformować o swojej odbytej podróży.

Znalezione obrazy dla zapytania epidemic

W związku z ryzykiem rozwoju epidemii wywołanej przez nowego wirusa międzynarodowi eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń: 

 • Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol, 
 • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce, 
 • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą, 
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach, 
 • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem, 
 • Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów, 
 • Zaszczep się przeciw grypie, 
 • Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk. 
Znalezione obrazy dla zapytania koronawirus

Fakty dotyczące nowego koronawirusu:

 • Liczba zakażeń rośnie. 23 stycznia, według danych władz chińskich, wszystkich chorych było już ponad  600 (dzień wcześniej – 573). W Chinach zmarło dotąd 17 osób, najmłodsza miała 48 lat, a najstarsza – 89.
  Eksperci twierdzą, że oficjalne dane są zaniżane. Według London Imperial College’s MRC Centre for Global Infectious Disease, liczba zakażeń sięga już 4 tys.
 • Poza Chinami, po jednym przypadku nowego koronawirusa wykryto w: Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, USA i Arabii Saudyjskiej, a dwa przypadki odkryto w Wietnamie.
 • Nadal nie wiadomo, skąd wywodzi się nowy wirus. Najnowsze podejrzenie jest takie, że może pochodzić od węży (piszący o tym „Journal of Medical Virology” zaznacza, że są to dopiero wstępne badania). Inne hipotezy wskazują, że mógł przejść na człowieka ze szczurów czy borsuków. 
 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na razie nie podjęła decyzji o ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego na całym świecie.
 • WHO chwali chińskie służby za walkę z epidemią
czysty, dorosły, h2o

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne