wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Świat Jakie państwa są najlepiej przygotowane na epidemię? Prezentuje to grafika Forbes.

Jakie państwa są najlepiej przygotowane na epidemię? Prezentuje to grafika Forbes.

- Advertisement -

Wraz z tym jak Chiny starają radzić sobie z epidemią, pojawia się pytanie, które kraje są najlepsze, a które najgorzej przygotowane na wypadek epidemii?

W październiku 2019 r. opublikowano Global Health Security Index. Była to pierwsza kompleksowa ocena globalnych możliwości bezpieczeństwa zdrowotnego w 195 krajach. Indeks analizował poziomy przygotowania, koncentrując się na tym, czy kraje dysponują odpowiednimi narzędziami do radzenia sobie z epidemiami chorób na dużą skalę. Wyniki mierzone są w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza najwyższy poziom gotowości.

Stany Zjednoczone mają najsilniejsze środki i zajęły pierwsze miejsce z wynikiem 83,5, wyprzedzając Wielką Brytanię z 77,9 i Holandię z 75,6. Chiny znalazły się na 51. miejscu w rankingu z wynikiem 48,2. Bardzo słabo wypadły na tym tle państwa Afryki, a potwierdzeniem tego był rok 2014 r., w którym w wyniku wybuchu eboli zginęło 10 000 osób. Jak dotąd żaden kraj w Afryce nie potwierdził przypadku koronawirusa. Niemniej jednak kontynent pozostaje bardzo podatny na zagrożenia z Gwineą Równikową (16,2) i Somalią (16,6), które uzyskały najgorsze wyniki w globalnym indeksie bezpieczeństwa zdrowotnego. Korea Północna jest również jednym z najmniej przygotowanych krajów i zajęła trzecie miejsce z 17,5 na 100.

Rozprzestrzenianie względnie opanowane

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że w Stanach Zjednoczonych doszło do kolejnego potwierdzonego laboratoryjnie zarażenia koronawirusem. Ostatni przypadek został potwierdzony w hrabstwie Maricopa w Arizonie, w rezultacie łączna liczba osób zakażonych w USA wzrosła do pięciu.

Wszystkie osoby, które zostały zarażone, były niedawno w chińskim mieście Wuhan, epicentrum epidemii. Mimo że zdecydowana większość przypadków ma miejsce w Chinach, to koronawirus powoli rozprzestrzenia się na sąsiednie kraje: Tajlandię, Japonię, Malezję, Koreę Południową, Wietnam i Singapur, w których odnotowano przypadki zarażenia.

Mimo, że chińskie władze maja dowody na to, że wirus przenosi się z osoby na osobę, to służby i personel medyczny m.in. z Chin i USA stwierdzili, że ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa jest niewielkie ze względu na podjęte środki ostrożności.

Dlatego uspokajamy sytuację, proszę nie popadać w panikę. Wszelkie informacje, które przytaczamy na temat koronawirusa, mają charakter informacyjny i zapobiegawczy.

1 KOMENTARZ

  1. No ciekawe bo do końca stycznia według prognoz ma być aż 16.000 zarażonych a do końca lutego około pół miliona. Zobaczymy czy się sprawdzi…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne