czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat Jakim arsenałem dysponuje Iran? Będzie kilka niespodzianek

Jakim arsenałem dysponuje Iran? Będzie kilka niespodzianek

- Advertisement -

Mimo, że dysproporcja sił USA i Iranu jest rażąca, to Iran nadal pozostaje silnym państwem w regionie i wydaje się, że nadal takim pozostanie.

Wojska irańskie liczą 545 tys. żołnierzy zawodowych oraz 1,8 mln rezerwistów. Według rankingu Global Firepower (2018) irańskie siły zbrojne stanowią 13-stą siłę militarną na świecie (nie uwzględnia się broni atomowej). Na zbrojenia wydają ok. średnio 12 mld dolarów rocznie.

Pewna część sprzętu to istny skansen, jednak godnym uwagi jest to, że część sprzętu to nowoczesna rodzima produkcja, którą Iran może się poszczycić. Kraj Persów dysponuje zarówno starszym, jak i nowszym sprzętem sprowadzonym zza granicy i tym produkowanym w kraju. Z pewnością radykalna zmiana polityczna po rewolucji islamskiej, a także wytyczenie nowych – niepewnych sojuszy oraz liczne embarga wymogły na Iranie, by polegać głównie na własnych siłach.

Znalezione obrazy dla zapytania f 14 grumman iran
Grumman F-14A Tomcat – Iran – Air Force | Aviation Photo / Airliners.Net

Samoloty F-14 trafił do Iranu ponad 40 lat temu, kiedy jeszcze Iran za rządów Mohammada Rezy Pahlawiego (przed rewolucją w 1979 r.) był bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Na ówczesne czasy był to prawdziwy cud wojskowej inżynierii lotniczej. Po raz pierwszy wprowadzono mikrokomputer podkładowy, a w wyposażeniu znalazły się rakiety ziemia-ziemia „Phoenix AIM-54” o zasięgu do 180 km.

Znalezione obrazy dla zapytania karrar tank
Karrar Main Battle Tank | Military-Today.com

Irański czołg o nazwie Karrar wprowadzony do produkcji w 2017 r. Iran był już bliski zakupu rosyjskich czołgów, jednak ostatecznie wycofano się z negocjacji, wkrótce po tym zaprezentowali własną myśl techniczną.
Pojazd ma chronić 3-osobową załogę przed działaniem czynników: biologicznych, radiacyjnych i chemicznych. Jest wyposażony w działo kalibru 125mm, pancerz reaktywny, zdalnie sterowany karabin maszynowy i elektro-optyczny system kierowania ogniem.
Ówczesny minister obrony i logistyki sił zbrojnych Iranu Hosejn Dehghan powiedział, że Karrar może rywalizować z najbardziej zaawansowanymi czołgami na świecie.

Znalezione obrazy dla zapytania Sayyad-2
Sayyad-2 / 15th Khordad SAM – Air Defenses

Pocisk przeciwlotniczy Sayyad-2 wykazuje podobieństwo do amerykańskiej produkcji Standard Missile-1MR oraz zestawu Patriot. Pocisk dysponuje zasięgiem rażenia obejmującym nawet 100 kilometrów i do 27 kilometrów wysokości. Iran nadal udoskonala technologie rakiet balistycznych o średnim zasięgu rozwijając pocisk przeciwlotniczy nowszej generacji: Sayyad-3.

Znalezione obrazy dla zapytania Panha 2091
TheInfoList.com Panha 2091

Po wielu latach użytkowania zagranicznych produkcji, w szczególności śmigłowca amerykańskiego AH-1 SeaCobra Iran zdecydował się na własna produkcję śmigłowca szturmowgo – Panha 2091. Po raz pierwszy zaprezentowany w 1998 r.

Znalezione obrazy dla zapytania Qaher
The National Interest, AIO F-313 Qaher

Niewiele jeszcze wiadomo o samolocie stealth AIO F-313 Qaher (zdobywca), natomiast wstępnie kreowany jest na samolot ciężki do wykrycia. Ma to być podobno samolot trzeciej generacji – jak zapowiadają irańscy konstruktorzy. Choć zapewne wygląd jest niebywale imponujący, to eksperci nie mają wątpliwości, że to makieta i wstępny projekt.

Podobny obraz
uskowioniran.com Zulfiqar tank

Czołg Zulfiqar (nazwa wzięła się od mitycznego miecza Mahometa) to połączenie amerykańskiego M60 Patton i rosyjskiego T-72 ze słoweńskim system kierowania ogniem. 3-osobowa załoga ma do dyspozycji armatę 125mm. Pierwszy pojazd zaprezentowano w 1999 r., a od 2016 r. trwają testy związane z wykorzystaniem technologii zestrzeliwania pocisków przeciwpancernych.

Znalezione obrazy dla zapytania Fregaty rakietowe typu Alvand
Fregaty rakietowe typu Alvand

Na wyposażeniu Iranu są 3 lekkie fregaty brytyjskiej produkcji zbudowanych na początku lat 70-tych w Wielkiej Brytanii. Jedna z takich konstrukcji zatonęła w ramach krótkiego konfliktu z USA w 1988 r., a więc Iran początkowo miał 4 takie statki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne