czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Polityka Już jutro decyzja - Kto kandydatem Konfederacji na prezydenta?

Już jutro decyzja – Kto kandydatem Konfederacji na prezydenta?

- Advertisement -

18 stycznia w Warszawie odbędzie się zjazd ogólnokrajowy. Pojawią się na nim wszyscy wybrani elektorzy, którzy będą wybierać kandydata Konfederacji na prezydenta. Kandydat z najsłabszym wynikiem będzie odpadać w każdej kolejnej rundzie.

Uważa się, że największe szanse na wygranie prawyborów oficjalnego kandydata na prezydenta ugrupowania ‚Konfederacja’ ma dwóch kandydatów. Oczywiście nie jest tak, że inni kandydaci są bez szans, jak np. Grzegorz Braun, który zdobył 2-gi wynik w prawyborach. Jednakże dominującym czynnikiem będzie tutaj rywalizacja grupy „wolnościowej” z „narodową”.

Grupa „wolnościowa” najpewniej postawi na kandydata, który spośród wolnościowców osiągnął najlepszy wynik, a był nim Artur Dziambor, który zajął 3-cie miejsce. Rozstrzygające będzie to, czy elektorzy, którzy poparli Grzegorza Brauna przejdą na stronę K. Bosaka i w jakiej to będzie ilości.

Prawybory Konfederacji zostały przeprowadzone w ramach wyborach w kolejnych województwach (na wzór amerykańskich stanów). W ostatnich miesiącach odbyło się 16 zjazdów regionalnych, by głosować należało zapłacić 30 złotych, na cele statutowe Konfederacji.

Każdy głos miał prawo wybrać jednego spośród dziewięciu kandydatów. Każdy z nich otrzymywał głosy elektorskie adekwatnie do swojego wyniku, które będzie mógł obsadzić wybranymi przez siebie przedstawicielami.

Szacunki mówią, że frekwencja każdego ze zjazdów wahała się od ok. 200 do 1000 uczestników. Te najbardziej liczne miały miejsce w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

Znalezione obrazy dla zapytania prawybory konfederacja

Dlatego najbliższy tydzień politycy Konfederacji spędzą na budowaniu strategii na warszawski zjazd ogólnokrajowy. Po ostatnich w całym cyklu prawyborach w Zielonej Górze i Szczecinie okazało się, że na zjeździe ogólnokrajowym w Warszawie 18 stycznia Bosak może łącznie liczyć na 115 głosów elektorskich, Braun na 77 a Artur Dziambor na 51.

Kluczowe może okazać się wewnętrzne porozumienie między kandydatami. Konrad Berkowicz ma 35 głosów, Janusz Korwin-Mikke 21 głosów, a Jacek Wilk – 9. Kolejni są Magdalena Ziętek-Wielomska (3 głosy), Paweł Skutecki (2) i Krzysztof Tołwiński (1 głos).

Artur Dziambor jest najsilniejszym kandydatem ze skrzydła wolnościowego Konfederacji. Co najważniejsze, obecnie „wolnościowcy” mają łącznie 116 głosów, co umożliwia konsolidację na zjeździe 18 stycznia.

– Wszystkie warianty w ramach trójki z największym poparciem są w tej chwili możliwe – przyznają nasi rozmówcy z Konfederacji. Kluczowe dla dwójki Bosak–Dziambor może być poparcie właśnie Grzegorza Brauna i jego elektorów – jeśli nastąpi. Kampania w Konfederacji przebiegła spokojnie, a kandydaci akcentowali potrzebę jedności po jej zakończeniu.

Znalezione obrazy dla zapytania prawybory konfederacja

Zaraz po ogłoszeniu wyników 18 stycznia ruszy kampania ogólnokrajowa.

„Myślę, że mimo różnic kampania każdego z nas będzie zapewne wyglądać dość podobnie. Ktokolwiek wygra, będzie reprezentować całą Konfederację, jej trzy najważniejsze nurty. Kandydat będzie dużo podróżował po kraju i na pewno występował wspólnie z innymi liderami Konfederacji” – powiedział Rzeczpospolitej Krzysztof Bosak, faworyt do sobotniego zwycięstwa.

Prawybory cieszą się dużym poparciem i zainteresowaniem nie tylko w szeregach Konfederacji. Wszystkie siły polityczne bacznie śledzą, a po cichu nawet popierają model wyłonienia kandydata w formie wojewódzkich wyborów przez sympatyków ugrupowania. Wiele środowisk liberalno-lewicowych z uznaniem przyznawało fakt, że Konfederacja wzniosła się na „wyżyny oddolnej demokracji”.

Wybory te są również gorąco śledzone z innego, pragmatycznego powodu. Otóż zwycięzca z 18 stycznia będzie kontrkandydatem innych środowisk, które będą musiały dobrać do niego odpowiednia retorykę i dostosować kampanię.

Znalezione obrazy dla zapytania prawybory konfederacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne