środa, 21 października, 2020
Strona główna Świat Libia wiadomości Libia to kraj w którym nadal toczy się wojna.

Libia to kraj w którym nadal toczy się wojna.

- Advertisement -

Zapewne pamiętacie interwencję zbrojną państw NATO w celu obalenia reżimu Kadafiego w 2011 roku ? Od tamtego czasu konflikt w Libii nie został zażegnany. Zmieniają się jedynie strony konfliktu.

W 2011 r. wybuchła tzw. wiosna ludów w niemal w całej Afryce Północnej. W wielu państwach skończyła się na zamieszkach, a w niektórych obalono rząd poprzez siłowe rozwiązanie. W Libii doszło do wojny domowej, w której niektóre z państw NATO wsparły rebeliantów walczących przeciwko reżimowi Muamara Kadafiego.

Po upadku Kadafiego żadna z liczących się grup nie wyraziła zgody na podporządkowanie nieustannie rywalizując o władzę. W całym tym zamieszaniu zaczęły zyskiwać terrorystyczne organizacje, w tym m.in. ISIS, co dodatkowo skomplikowało sprawę.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1322094.jpg

Lata krwawych walk, dziesiątek stron konfliktu i takiej samej grupy państw i organizacji, które sprzecznie wspierały różne strony wykrystalizowały ostatecznie dwóch przeciwników. Po tym jak wyeliminowano Państwo Islamskie urosła pozycja generała Chalifa Haftara, który kontroluje większość kraju. Generał (popierany przez Rosję, Egipt, i Z.E.A.) kontroluje siły wojskowe o nazwie- Libijska Armia Narodowa (LNA). Od parunastu miesięcy próbuję zdobyć stolicę Libii -Trypolis kontrolowany przez Rząd Jedności Narodowej, na której stoi premier Fajiz as-Sarradż, którego oficjalnie popiera ONZ.

Pomimo, że gen. Haftar od długiego czasu nie może zjednoczyć całości kraju wydaje się, że obrona Rządu Jedności Narodowej zaczyna topnieć. Rząd postanowił wezwać o pomoc Turcję, która już wysłała tam siły ekspedycyjne z zamiarem „stabilizacji”.

Na dzisiejszym spotkaniu w Brukseli szefów dyplomacji państw UE stwierdzono, że Libia jest zagrożeniem dla Europy pod względem migracji i terroryzmu. Zażądano także zaprzestania dalszego prowadzenia wojny domowej i powstrzymanie się o włączanie w konflikt (co miało być aluzją do działań Turcji).
W piątek na nadzwyczajnym posiedzeniu UE wypracuje ostateczną decyzje ws. sytuacji w Libii.

Znalezione obrazy dla zapytania libya

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...