czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat Masowa eksmisja w Nigerii - "macie godzinę na opuszczenie terenu".

Masowa eksmisja w Nigerii – „macie godzinę na opuszczenie terenu”.

Eksmitowano ponad 4 tysiące osób

- Advertisement -

Mieszkańcy slumsów zatoki Tarkwa w mieście Lagos (21 mln mieszkańców!) straciło dach nad głową po tym jak setki żołnierzy, marynarzy i personelu wojskowego wkroczyło do zatoki Tarkwa i nakazało mieszkańcom opuścić teren slumsów w ciągu godziny.

Rzecznik operacji komandor marynarki Thomas Otuji powiedział, że akcja rozbiórki tej dzielnicy slumsów ma na celu powstrzymanie stałego procederu kradzieży ropy naftowej wzdłuż rurociągów biegnących przez nadmorskie miasto.

Znalezione obrazy dla zapytania lagos slums
Tak wyglądają slumsy w miastach biednych państw. Niedaleko slumsów znajdują się bogatsze dzielnicy, kontrastując z biedą.

Podczas przymusowej eksmisji padły strzały ostrzegawcze wymierzone w powietrze. Mieszkańcy zostali wcześniej poinformowani, lecz nie wyznaczono konkretnej daty, kiedy mają opuścić dzielnicę. Po akcji wysiedlenia musieli szybko zebrać bliskich oraz pakować się będąc pod presją wojskowych.

Znalezione obrazy dla zapytania lagos nigeria
Miasto Lagos jest bardzo zróżnicowane, niektóre z dzielnic są rozwinięte na wzór zamożnych państw.

Stanowisko władz

Komandor Otuji zakomunikował, że mieszkańcom polecono wyjechać w grudniu, po tym jak władze odkryły, że większość domów zbudowano wzdłuż rurociągów. Dodał również, że władze odkryły, że niektóre struktury w slumsach były wykorzystywane jako przebranie dla operacji kradzieży ropy naftowej.
„Znaleźliśmy co najmniej 300 nielegalnych miejsc i wykopaliśmy doły, w których nielegalnie sprzedawano produkty naftowe i sprzedawano je nawet sąsiednim krajom” – powiedział Otuji.
Z jednej strony według nigeryjskich władz ich działanie było motywowane chęcią zaprzestania kradzieży ropy naftowej, ale także zapewnienie bezpieczeństwa przesyłu rurociągów oraz ludzi, którzy mogli spowodować katastrofalny w skutkach wybuch.

Znalezione obrazy dla zapytania lagos slums
Biedne dzielnice Lagos, a w tle wieżowce w rozwiniętych dzielnicach.

Komentarz organizacji humanitarnej

Megan Chapman, dyrektor organizacji Justice & Empowerment (organizacji non-profit, która pomaga biednym społecznościom) była jednym ze świadków eksmisji. „Widzieliśmy dziesiątki łodzi wypełnionych rzeczami i rodzinami, którzy szukali sposobu jak wszystko załadować i opuścić wyspę. Większość z nich nie wiedziała”.

Chapman stwierdziła, że działania władz powinny być wycelowane w zaangażowanych w proceder kradzieży ropy zamiast eksmitować niewinne rodziny w społeczności zamieszkałych głównie przez rybaków i rzemieślników.

„Prawo nie zezwala na zbiorowe karanie i zbiorowe wyburzenie jako środek bezpieczeństwa. Jeśli w te działania zaangażowane są konkretne osoby, to prawo wymaga aresztowania i ścigania za popełnione przez nich przestępstwa” – powiedziała Chapman agencji CNN.

Zaraz po tym w niektórych częściach dzielnicy spychacze zaczęły burzyć wszelkie konstrukcje.

Znalezione obrazy dla zapytania lagos nigeria
Centrum miasta Lagos wyraźnie odróżnia się od biedniejszych dzielnic.

To nie pierwsza masowa eksmisja w Nigerii. W 2016 roku ponad 30 000 rodzin zostało dotkniętych koniecznością eksmisji. Wielu z nich jest nadal bezdomnych pomimo, iż sąd orzekł, że rząd stanu Lagos powinien przesiedlić osoby dotknięte rozbiórką, a nie tylko wyeksmitować.

Trzeba przyznać, że bieda i stagnacja wielu z obszarów państw rozwijających się to jeden z największych problemów w Afryce, Ameryce Pd., czy Azji. Dla większości władz slumsy to problem, który należy rozwiązać siłowo – niszczą osiedla biedy przez masowe eksmisje i wyburzanie, nie licząc się z ludzkimi problemami. Slumsy to obszar o wysokim bezrobociu i wskaźniku przestępczości, który jest solą w oku przez zakłócanie rozwoju gospodarczego.

Wielu ludzi z rozwiniętych państw europejskich, amerykańskich czy azjatyckich nie zdaje sobie sprawy z problemami, z którymi boryka się na co dzień miliardy mieszkańców państw słabo rozwiniętych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne