wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Polityka "Matki kontra ZUS" - w całej Polsce odbył się protest

„Matki kontra ZUS” – w całej Polsce odbył się protest

- Advertisement -

8 stycznia, w całej Polsce odbyły się strajki pracujących matek, nękanych przez: „skostniałą i bezduszną, biurokratyczną machinę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych” –jak same ujęły. Protesty odbyły się między innymi w Gdańsku, Elblągu, Oświęcimiu, Rybniku, Chorzowie czy Jeleniej Górze.

Strajkujące mamy w godzinach rannych rozwiesiły w okolicach placówek ZUS transparenty i banery z hasłami opisującymi ich problem. W wielu przypadkach na panie nasłana została ochrona, która konfiskowała wykonane przez kobiety z własnych środków plansze, argumentując to… brakiem pozwolenia na wieszanie transparentów na terenie placówek.

Panie, które zdecydowały się połączyć macierzyństwo z prowadzeniem działalności gospodarczej, pomimo często wieloletniego odprowadzania składek na ZUS, mają ciągłe
problemy z wyegzekwowaniem swojego prawa do świadczeń z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Odpowiedzialni za przyznawanie zasiłku urzędnicy z góry zakładają, że te ciężko pracujące kobiety to oszustki, starające się wyłudzić pieniądze i nakazują im zwrot wypłaconych wcześniej świadczeń.

Kontrowersji dodaje fakt, że obecna linia polityczna w sprawie świadczeń społecznych nakreślona przez rząd stoi w kontrze z postawą urzędników, którzy nie starają się poprawić życia kobietom, które podjęły się ryzyka posiadania dzieci, a jednocześnie czynnego rozwoju zawodowego.

Przy okazji tych wydarzeń warto zadać sobie pytanie, czy w obecnych czasach warto dopłacać z budżetu państwa (na który przecież składamy się wszyscy w podatkach) dziesiątki miliardów złotych do niewydolnego systemu ubezpieczeń społecznych, którego założenia wykształciły się wiele lat wcześniej, w warunkach demograficznych zdecydowanie odmiennych niż obecne.

Podnoszone wobec tego pomysły o dobrowolności ZUS lub wręcz jego likwidacji na rzecz prywatnych ubezpieczycieli zdają się w świetle tych wydarzeń nabierać coraz większego sensu- mówią uczestniczki protestu.

Miejmy nadzieję, że ciężko pracujące matki będą mogły przeżyć nowy rok w spokoju, radości, otoczone swoimi rodzinami, a nie widmem problemów finansowych spowodowanych „urzędniczym oderwaniem od rzeczywistości”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne