wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Nauka Mężczyźni uważają, że kłamią lepiej...

Mężczyźni uważają, że kłamią lepiej…

- Advertisement -

Mężczyźni uważają, że nie tylko lepiej kłamią ale też robią to częściej…

Uniwersyteccy naukowcy z Wielkiej Brytanii i Holandii postanowili sprawdzić kto i dlaczego kłamie. Okazało się, że w wyniku ankiety przeprowadzonej na prawie 200-stu osobach mężczyźni nie tylko przyznali, że kłamią częściej ale też to, że częściej uchodzi im to płazem.

Kolejnym wnioskiem jest to, że osoby przyznające, że nie mają problemu z kłamaniem świetnie radzą sobie z przemówieniami. Takie osoby nie mają problemów z wplataniem wymyślonych wątków do ogółu opowieści -stwierdzają badacze. Ciężko wyłapać takie kłamstwa, ponieważ mówca nie prezentuje zbyt wielu szczegółów, ani źródeł swojej opowieści.

Okazuje się także, że większość ludzi nie kłamie tak dużo, bo aż 40% kłamstw przypada na niewielką grupę ludzi, którzy nawykli do przedstawiania „innej” rzeczywistości.

Najczęstszą formą kłamania jest to rozmowa twarzą w twarz, być może dlatego, że w trakcie rozmów rzadziej doszukujemy się luk w strukturze opowieści i łatwiej kłamcy coś wymyślić nadrabiając lekceważącą mimiką i tonem głosu.

Autorzy badania sklasyfikowali najczęstsze kłamstwa wymieniając ich formy. A są to : „białe kłamstwa” (wprowadzanie w błąd w dobrej wierze dla oszukanego, np. dla dzieci), wyolbrzymienia, niedopowiedzenia, wymysły i drobne kłamstwa wplecione w prawdziwe historie.

Ale czy ankietowani nie kłamali bynajmniej mówiąc, że są kłamcami ?
🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne