środa, 21 października, 2020
Strona główna Zdrowie Miłośnicy tego napoju żyją dłużej!

Miłośnicy tego napoju żyją dłużej!

- Advertisement -

Picie zielonej herbaty trzy razy w tygodniu pomaga zachować zdrowie i dłużej żyć – pokazuje szeroko zakrojone chińskie badanie.

Naukowcy z Chińskiej Akademii Badań Medycznych przeanalizowali dane na temat ponad 100 tys. osób, sprawdzając wpływ picia herbaty na ich zdrowie średnio przez 7 lat. Uczestnicy projektu nie mieli w historii medycznej ataku serca, udaru ani nowotworów. Badacze podzielili ich na dwie grupy – entuzjastów herbaty pijących ją co najmniej trzy razy w tygodniu oraz osoby pijące ją rzadziej niż trzy razy na tydzień.

Na przykład 50-letni amatorzy herbaty zapadali na chorobę wieńcową średnio 1,41 roku później i żyli 1,26 dłużej, niż osoby pijące ją rzadko lub wcale

Osoby pijące zieloną herbatę były przeciętnie o 20 proc. mniej narażone na udary i choroby serca. O 22 proc. mniej zagrożone śmiercią z powodu zawału i udaru oraz miały o 15 proc. mniejsze ogólne ryzyko zgonu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie pexels-photo-704217-1024x682.jpeg

W grupie 14 tys. badacze sprawdzili wpływ zmian w zwyczajach picia herbaty. Przeanalizowali nawyki ochotników w odstępie ponad 8 lat i obserwowali ich później jeszcze przez 5 lat. Ci, którzy odstawili picie herbaty mieli gorsze wyniki zdrowotne – więc nie warto rozstawać się z herbatą !

Badacze zauważyli różnice między płciami. Według wyników, herbata silnie działała na mężczyzn, a umiarkowanie na kobiety. 

Osoby, które piły ją w czasie obu ankiet miały aż o 56 proc. mniejsze ryzyko śmierci z powodu ataku serca i udaru i o 29 proc. mniejsze zagrożenie zgonem z dowolnej przyczyny, w porównaniu do osób, które cały czas od herbaty stroniły.

ciepło, doniczki, drewno

„Ochronne efekty herbaty były najbardziej wyraźne u osób pijących ją nawykowo. Badania nad mechanizmem jej działania wskazują, że główne bioaktywne składniki herbaty polifenole nie utrzymują się długo w organizmie. Z tego powodu częste picie herbaty przez dłuższy czas może być potrzebne, aby uzyskać dzięki niej ochronny dla układu krążenia efekt” – mówi dr Dongfeng Gu, autor publikacji czasopisma „European Journal of Preventive Cardiology”.

W przypadku produkcji czarnej herbaty, polifenole w dużej części ulegają zniszczeniu, a po za tym czarną herbatę często pije się z mlekiem, co obniża jej korzystne działanie.

Badania dotyczące zdrowotnych wpływów różnych napojów, diet i pożywienia trwają w najlepsze, a z dalszych danych mogą płynąć naprawdę ciekawe wnioski.

bluza z kapturem, chmury, dzień

Nie od dziś wiadomo, że picie herbat (nie tylko zielonej) wpływa korzystnie na zdrowie. Warte podkreślenia są herbaty ziołowe, które mają wiele specjalnych właściwości prozdrowotnych.
Zważając na niski koszt i łatwy sposób ich przyrządzania, picie herbaty wydaje się pomysłem nie do odrzucenia.

Zespół Więcej24.pl poleca picie każdej z herbat, także tych ziołowych, które nie mniej niż zielona działają PRO-ZDROWOTNIE !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...