czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Polityka Na co stać te maszyny i czy nas na nie stać ?...

Na co stać te maszyny i czy nas na nie stać ? Polska kupiła 32 myśliwce wielozadaniowe F-35.

- Advertisement -

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Dęblinie umowę zakupu ultra nowoczesnych 32 maszyn F-35 z USA. W uroczystości brała udział ambasador USA oraz polski premier i prezydent.

Rocznie ma być dostarczanych 4-6 egzemplarzy. Pierwszych sześć samolotów zostanie rozmieszczonych w latach 2024-25 w jednej z baz w USA, gdzie będzie szkolony personel latający i techniczny. Przylot pierwszych samolotów do Polski jest przewidywany na przełom lat 2025/26.

Oprócz samolotów i zapasowego silnika Polska otrzyma sprzęt do obsługi naziemnej, wyposażenie pilotów i naziemny system szkoleniowy z ośmioma pełnymi symulatorami misji. Kontrakt przewiduje też pełne wsparcie logistyczne do 2030 r., informatyczny system zarządzania eksploatacją.

Znalezione obrazy dla zapytania dęblin f 35

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że po 1989 r. i po 1993, kiedy wyjechali ostatni rosyjscy żołnierze, Polska starała się dokonać „skoku modernizacyjnego i technologicznego […] Polska armia zawsze stała w obronie Polski i starła się być jak najnowocześniejsza”. Dodał, że „nadal jesteśmy w jakimś stopniu zależni od rosyjskiego sprzętu”, w tym samolotów MiG-29 i Su-22.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podkreśliła, że F-35 przewyższa inne systemy, zapewnia interoperacyjność w NATO i pozwoli polskim i sojuszniczym siłom zbrojnym skuteczniej bronić wschodniej flanki. „Jesteśmy dumni, że możemy dzielić najlepsze technologie obronne z naszymi polskimi partnerami i wspierać wspólną obronę” – powiedziała Mosbacher. Zapewniła o silnych więzach Stanów Zjednoczonych i Polski. Wspomniała także o deklaracji Polski z USA, w której mowa o przysłaniu do Polski kolejnych tysiąca amerykańskich wojsk.

Znalezione obrazy dla zapytania dęblin f 35

Andrzej Duda jest przekonany, że dzięki podpisanej umowie polskie lotnictwo wjedzie w zupełnie nową erę zdolności obronnych i zdolności bojowych. „To następna wielka inwestycja, która przyczynia się także do zacieśnienia relacji polsko-amerykańskich w bardzo istotnym stopniu” – stwierdził prezydent.

„To wielki dzień dla Rzeczypospolitej, ale to wielki dzień dla polskiego lotnictwa, to wielki dzień dla nas wszystkich i dzień, w którym te samoloty zaczną królować na naszym niebie, będzie również dniem bardzo istotnego wzmocnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i naszej części świata, naszej części Europy” – powiedział Duda.

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3689450

F-35 produkowany przez koncern Lockheed Martin został zwycięzcą konkursu w programie JSF – Joint Strike Fighter. Program miał wyłonić jedną wspólną platformę służącą jako myśliwiec, samolot do ataków na cele naziemne i do lotów rozpoznawczych. Samolot 5-tej generacji powstał w różnych wersjach, w tym skróconego startu i pionowego lądowania, została opracowana dla sił powietrznych oraz jako samolot pokładowy dla sił morskich.

Dzięki kształtowi kadłuba i powłok pochłaniających promieniowanie jest trudny do wykrycia dla radarów ma także obniżoną sygnaturę w podczerwieni.

Jego długość to ok. 15 m, rozpiętość 11 metrów. Bez ładunku waży 13 ton, maksymalna masa startowa to ponad 31 ton. Osiąga maksymalną prędkość ok. 2200 km/h, a jego zasięg to ok. 2,8 tys. km, w tym zasięg bojowy ok 1,2 tys. km.

Znalezione obrazy dla zapytania f 35

Jednostkowa cena maszyny wraz z silnikiem wyniesie 87,3 mln zł netto. Koszty przystosowania baz lotniczych mają wynieść 0,7- 1,8 mld zł.

Poza Stanami Zjednoczonymi, które są głównym użytkownikiem, posiada go Wielka Brytania, Włochy, Holandia, Australia, Kanada, Dania, Norwegia i Turcja, której usunięcie z programu USA zapowiedziały po zakupie przez Ankarę rosyjskiego systemu obrony powietrznej.

Zakup F-35 rozważają Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Samolot odpadł z rywalizacji w Niemczech, z zakupu zrezygnował Tajwan. Najbardziej kontrowersyjne w zakupie samolotu jest:
-wysoka cena (Polska nie jest tak zamożnym krajem by miało przejść to bez echa)
-błędy z system wewnętrznym samolotu
-kwestia przydatności tak drogiej maszyny w polskich uwarunkowaniach zarządzania, które zdaje się być nieprzygotowane na operowanie tak zaawansowanymi samolotami.

Znalezione obrazy dla zapytania f 35

Koszty eksploatacji F-35 nie są znane. Będą mogły być poddane ocenie dopiero po kilku latach użytkowania. Polska zapłaci za 32 myśliwce 4,6 mld dolarów.

Firma zapewnia też, że dąży do redukcji kosztów eksploatacji. Godzina lotu F-35 kosztuje obecnie ok. 44 tys. dolarów, Lockheed Martin chce jej zmniejszenia do 25 tys. dolarów.

Oceniamy, ze zakup samolotów F-35 został podyktowany potrzebą silnego wzmocnienia wizerunkowego rządu, partii rządzącej i polskiej armii. Czy w rzeczywistości F-35 przysłużą się potrzebom polskiego lotnictwa ? Jeśli zostanie rozwiązany problem ich efektywnego zarządzania i odpowiedniej infrastruktury to tak. Ale uzależniamy to od „jeśli”…
Zakup jest faktycznie kontrowersyjny i możemy mieć tylko nadzieję, że nie pojawią się większe problemy w przyszłości związane z zakupem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne