wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Polityka Napięta sytuacja w Azji i na Bliskim Wschodzie

Napięta sytuacja w Azji i na Bliskim Wschodzie

Trump Deal dotyczący Palestyny

- Advertisement -

Tydzień temu  w Białym Domu podczas wizyty Pana Netanhaju (Premiera Izraela) Donald Trump przedstawił plan dla Bliskiego Wschodu tzw. Trump Deal.

Plan obejmuje potwierdzenie praw Izraela nad częścią okupowanej Doliny Jordanu, obejmującą osiedla żydowskie zbudowane wbrew protestom Palestyńczyków. Jerozolima uznawana jako swoja stolica zarówno przez Palestynę i Izrael, miałaby być administrowana w przeważającej większości przez Izraelczyków. Palestyńczycy zaś nie mają większego wyboru, gdyż to USA i Izrael są głównymi rozgrywającymi.

Jako rekompensata za utracone terytoria i utratę wpływów ma być obietnica inwestycji w postaci 50 mld dolarów dla biednej Autonomii Palestyńskiej oraz ustanowienie niepodległości Palestyny ze stolicą w miejscowości Abu Dis leżące 1,6 kilometrów od Jerozolimy Wschodniej.

Znalezione obrazy dla zapytania: Autonomię Palestyńską"
Mapa pokazująca postępującą utratę kontroli nad terytorium. Zielonym kolorem oznaczeni są Palestyńczycy, Białym Izraelczycy.

Stanowisko Iranu wobec Trump Deal

Tymczasem Pan Ali Chamenei (Przywódca Iranu) pozwolił sobie odnieść się do tego pomysłu.
„Amerykańska zmowa dotycząca porozumienia umrze prędzej niż Trump umrze”. Ocenił, że jest on „nienawistny” i „na pewno nie przyniesie żadnego rezultatu”. Zaznaczył, że choć światowe potęgi „próbowały sprawić, aby zapomniano o Palestynie”, to nadal się o niej mówi i o „prawach jej uciskanego narodu”.

„Odważny opór narodu i grup palestyńskich w celu wyparcia syjonistycznego wroga i Stanów Zjednoczonych przez dżihad” to według ajatollaha Chamenei konieczna odpowiedź na plan Trumpa. „Iran uważa, że jego obowiązkiem jest wspieranie grup palestyńskich i pomaganie im w jakikolwiek możliwy sposób” – stwierdził.

Najwyższy przywódca Iranu wezwał również do wysokiej frekwencji w nadchodzących wyborach parlamentarnych w Iranie. „Każda osoba, która związana jest z Iranem i jego bezpieczeństwem, musi wziąć udział w wyborach” – nawoływał.

Znalezione obrazy dla zapytania: Ali chamenei"

Konflikt Pakistańsko-Indyjski

Podczas debaty parlamentarnej w Pakistanie Moulana Abdul Akbar Chitrali (członek zgromadzenia narodowego) wezwał do wojny z Indiami w związku ze sporem o Kaszmir (region na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin) 

„Powiedzcie Indiom, że wojska pakistańskie mogą w tydzień wkroczyć [do Kaszmiru] i 220 milionów ludzi zostanie zajętych przez siły zbrojne” 

Wcześniej Pan Imran Khan (premier Pakistanu) ostrzegał, że spór z Indiami niesie za sobą ryzyko dużego zbrojnego jednak dodał, ze państwa „nie są bliskie” wybuchu tego konfliktu.

W zeszłym tygodniu premier Indii Narendra Modi wypowiedział się w podobnym tonie. Eskalacja napięcia wciąż trwa i co rusz dzieją się na pograniczu mniejsze lub większe incydenty.

Czy konflikt jest bliski? Warte uwagi jest, ze dwa państwa są odpowiednio na 2. oraz 6. miejscu na świecie pod względem liczby ludności, a także od lat inwestują miliardy dolarów w zbrojenia. Kaszmir to jeden z rejonów świata, który jest jednym z największych punktów zapalnych i konfliktowym. Od lat ocenia się go miejscem, w którym lada dzień może nastąpić eskalacja i wybuchnąć wojna.

Znalezione obrazy dla zapytania: kaszmir"
Zielona część należy do Pakistanu, pomarańczowa do Indii. Dwa kolory stanowią region Kaszmiru, podzielony na oba państwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne