środa, 21 października, 2020
Strona główna Świat Nowy rozdział wojny w Libii. Czy to kolejny poligon dla Turcji i...

Nowy rozdział wojny w Libii. Czy to kolejny poligon dla Turcji i Rosji?

- Advertisement -

Libia położona w Afryce Północnej, kolejny naród bogaty w ropę naftową stał się drugą Syrią. Sytuacja zdestabilizowała się od obalenia Muammara Kadafiego w 2011 roku, a za początek wojny domowej uważa się rok 2014.

Obecnie zachodzie w Tripoli (Trójmiasto – Sabratha, Oea, Leptis Magna) władza należy do rządu Pana Feyez al Serraj , na wschodzie natomiast do Narodowej Armii pod wodzą Pana Generała Khalifa Haftara, który stanął w opozycji do rządu i posiada pod swoją wodzą 2/3 kraju, poza stolicą. W kwietniu 2019 rozpoczął ofensywę, aby przejąć kontrole nad całym państwem.

Z jednej strony Turcja popiera rząd w Trypolisie, Ankara wysłała żołnierzy do Libii, o czym pisaliśmy tutaj < https://wiecej24.pl/libia-to-kraj-w-ktorym-nadal-toczy-sie-wojna/ >. 

Znalezione obrazy dla zapytania: libya war map

Z drugiej strony Rosja w ostatnich wzmocniła swoją obecność na terenach kontrolowanych przez gen. Khalifę Haftara. Do całej sytuacji miesza się także: Egipt, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty, które stoją za generałem, udzielając mu wsparcia nie tylko na szczeblu relacji międzynarodowych. Co ciekawe Unia Europejska jako całość popiera rząd Seraja, natomiast Francja, ze względu na import ropy popiera drugą stronę, podobnie jak Włochy ze względu na to, ze generał wstrzymuje napływ imigrantów do Italii przez Morze Śródziemnomorskie. 

Znalezione obrazy dla zapytania: libya war turkish

Zbliżenie jednego z państw NATO, czyli Turcji z Rosją wydaje się być iluzoryczne albo co najwyżej zgodne z aktualnymi interesami politycznymi obu państw. Obecnie ich interesy ścierają się w Syrii, o czym pisaliśmy m.in. tutaj < https://wiecej24.pl/glod-i-nedza-to-dla-nich-codziennosc-tak-zyja-miliony-dzieci/ > i zaczynają ścierać się w Libii.

Warte uwagi wydaje się fakt, że ‚Strong Man’ – jak określa się generała Haftara – zanim doszedł do władzy, to w latach 1990-2011 przebywał na wygnaniu w Stanach Zjednoczonych. Rola USA w tym konflikcie jest enigmatyczna, a mówi się o tym, że właśnie po cichu popierają Haftara, który jest otwarty na relacje z państwami zachodnimi, jednocześnie zapewniając porządek.

Rada Bezpieczeństwa ONZ oczywiście nawołuje wszystkie państwa członkowskie, aby nie interweniowały w konflikcie libijskim, lecz nie ma ona żadnych środków by usankcjonować swój apel.

Znalezione obrazy dla zapytania: generał haftar
Generał Chalifa Haftar, popierany przez Rosję

Tylko w tym roku odbyły się już dwa spotkania mające na celu przybliżyć zawarcie pokoju. Pierwsze w Moskwie. Następnie to Niemcy podjęły się roli mediatora i zaprosiły zainteresowane strony do Berlina i porozumienie między W. Putinem a R.T. Erdoganem poskutkowało zawieszeniem broni od dnia 12 stycznia.

Pomimo tego na początku roku Turcja wykorzystując zamieszanie na Bliskim Wschodzie (USA-Iran), za zgodą parlamentu ogłosiła, że wyślę kontyngent wojskowy do Libii na wsparcie dla rządu Seraja. Mowa była o 2 tysiącach wyszkolonych żołnierzy.

W sobotę minister spraw Zagranicznych Turcji Pan Mevlut Cavusoglu oskarżył druga stronę konfliktu, czyli generała o naruszenie ustaleń wstrzymania ognia i dodał, że „jeżeli nie przestanie, to zostaną zastosowane rozwiązania polityczne”.

Jeżeli chodzi o Rosjan to oficjalnie ich żołnierze nie uczestniczą w konflikcie libijskim w sposób bezpośredni, ale według informacji które wydostały się do opinii publicznej, miał tam zginąć w ostatnich dniach rosyjski snajper – oficer. 

Znalezione obrazy dla zapytania: Fajiz as-Saradż
Fajiz as-Saradż – premier rządu libijskiego uznawanego przez Turcję

Rosja i Turcja od kilku lat zacieśniły współpracę, jednak w ostatnich tygodniach sytuacja zrobiła się bardzo napięta po tym jak na poligonie, który urządzili sobie armie rosyjskie i tureckie w Syrii, zaczęło ginąć zbyt wielu żołnierzy obu stron.

Jeszcze dziś więc tj. w niedziele maja, spotkać  się szefowie MSZ Rosji i Turcji Siergiej Ławrow i Mevlüt Cavusoglu.

Sytuacja jest jak zwykle napięta typowo rozwojowa, a my standardowo będziemy się jej przyglądać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...