czwartek, 29 października, 2020
Strona główna Kino Oscary 2020 - do kogo powędrowały?

Oscary 2020 – do kogo powędrowały?

- Advertisement -

W nocy z niedzieli na poniedziałek miała miejsce 92. gala Oscarów, która obfitowała jak zwykle w niespodzianki. Były zarówno łzy szczęścia, jak i porażki.

Film „Parasite” południowokoreańskiego twórcy Bonga Joon-ho został nagrodzony czterema Oscarami – w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię i scenariusz oryginalny. Zwyciężył także jako w kategorii pełnometrażowy film międzynarodowy.

„Po odebraniu poprzedniej nagrody miałem nadzieję, że to koniec i wreszcie będę mógł odpocząć” – zaczął. „Gdyby Akademia pozwoliła, chciałbym pociąć tę statuetkę na pięć części i podzielić się z wami” – mówił do wszystkich nominowanych reżyserów, m.in. Todd Philips i Sam Mendes. „Pisanie scenariusza to bardzo samotny proces, ale ten scenariusz reprezentuje całą Koreę” – komentując swoje wyróżnienie za scenariusz.

Znalezione obrazy dla zapytania: Parasite" Bonga Joon-ho

Dramat wojenny Mendesa „1917” nagrodzono trzema statuetkami – za dźwięk , efekty specjalne oraz zdjęcia.

Znalezione obrazy dla zapytania: dramat wojenny mendesa

Do faworyta 92. edycji nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej „Jokera” Todda Phillipsa – nominowanego w 11 kategoriach, finalnie trafiły tylko dwa Oscary. Pierwszego odebrała islandzka kompozytorka Hildur Guonadóttir za najlepszą muzykę oryginalną.

Kolejny Oscar trafił do Joaquina Phoenixa za tytułową rolę w „Jokerze”. „Wcale nie czuję się lepszy od kogokolwiek w tej sali. Wszystkich nas łączy miłość do kina. Nie wiem, co robiłbym, gdyby nie ono. Najważniejszy z darów, który mi dano, to mówić o tych, których głosu zazwyczaj się nie słyszy” – powiedział. „Porzuciliśmy świat natury. Wierzymy, ze jesteśmy centrum wszechświata, pustoszymy świat natury, myśląc, że wszystko nam się nam się należy. (…) Boimy się zmiany, ale ludzie są obdarzeni wyobraźnią i potrafią znajdować nowe rozwiązania. Jeśli oprzemy się o miłość i współczucie, stworzymy system korzystny dla wszystkich istot żywych” – apelował.

Znalezione obrazy dla zapytania: phoenix oscar

Po dwie statuetki otrzymali również twórcy „Le Mans ’66” Jamesa Mangolda oraz „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino. Opowieść autora „Pulp Fiction” uhonorowano za scenografię oraz drugoplanową rolę Brada Pitta.

Znalezione obrazy dla zapytania: le mans 66 oscar

Renee Zellweger została laureatka Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie „Judy”.

Znalezione obrazy dla zapytania: renee zellweger oscar

Nagrodę za drugoplanową kreację żeńską odebrała Laura Dern z filmu „Historia małżeńska” Noaha Baumbacha. Wcześniej aktorka za tą rolę była doceniona m.in. Złotym Globem i nagrodą BAFTA.

Znalezione obrazy dla zapytania: laura dern historia małżeńska

Statuetka za najlepszy pełnometrażowy dokument powędrowała do „Amerykańskiej fabryki” Julii Reichert i Stevena Bognara. Najlepszym krótkometrażowym dokumentem okazał się „Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)” Eleny Andreichevy i Carol Dysinger, a najlepszym krótkometrażowym filmem aktorskim – „The Neighbors’ Window” Marshalla Curry’ego.

Znalezione obrazy dla zapytania: Amerykańskiej fabryki

W kategorii kostiumy członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej nagrodzili Jacqueline Durran za „Małe kobietki” Grety Gerwig. To drugi Oscar w karierze Brytyjki. Poprzedniego odebrała w 2013 r. za kostiumy do „Anny Kareniny” Joego Wrighta.

Znalezione obrazy dla zapytania: Jacqueline Durran oscar

Oscar za najlepszy długometrażowy film animowany trafił do Josha Cooleya, Marka Nielsena i Jonasa Rivery, twórców „Toy Story 4”.

Znalezione obrazy dla zapytania: toy story 4

Najlepszą piosenką okazała się „(I’m Gonna) Love Me Again” w wykonaniu Eltona Johna i Tarona Egertona z filmu „Rocketman”.

Znalezione obrazy dla zapytania: Eltona Johna i Tarona Egertona

W trakcie gali, zorganizowanej w Dolby Theatre w Los Angeles, wspomniani zostali filmowcy, którzy odeszli w zeszłym roku, wśród nich aktorzy Doris Day, Bibi Andersson, Kirk Douglas, Terry Jones, Peter Fonda i Robert Forster, reżyserzy Agnes Varda, Stanley Donen i Franco Zeffirelli oraz scenarzysta, aktor, a przede wszystkim wybitny koszykarz Kobe Bryant.

Znalezione obrazy dla zapytania: oscar koby  remember bryant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne