środa, 21 października, 2020
Strona główna Świat Palestyna – wybory na horyzoncie?

Palestyna – wybory na horyzoncie?

- Advertisement -

Niedawno odbyło się spotkanie dwóch rywalizujących frakcji Hamas i Al-Fatah. Reprezentanci spotkali się z Turcji i omawiali kwestie długo wstrzymywanych wyborów parlamentarnych.

„Jesteśmy tu razem pomimo barier. Dobrze wiemy, że powinniśmy przygotować się do wyborów parlamentarnych z udziałem wszystkich frakcji i partii politycznych.” – powiedział prezydent Palestyny Mahmoud Abbas.

Ostatnie wybory władz do parlamentu odbyły się w Palestynie w 2006 roku. Doprowadziły rok później do sytuacji zajęcia Stefy Gazy przez Hamas. Znamiennym następstwem wyborów jest fakt, że odpowiednik naszego sejmu istnieje głównie na papierze. Liczący 132 członków – 74 Hamas, 45 – Al-Fatah, 7 – Komunistyczna Partia, 6 – Niezależni.

Izba nie zebrała się od prawie czternastu lat! Organizacja Wyzwolenia Palestyna ma swój rząd z siedzibą w Ramallah (15 km na północ od Jerozolimy), z kolei Hamas wciąż kontroluje Strefę Gazy (wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, powierzchnia 360 km2).

Różnice pomiędzy dwoma frakcjami są duże a ich historia jest pełna gwałtownych wrogich zdarzeń. Żadna z nich nie chce stracić obecnej dominacji na terytoriach, które kontrolują. Zdaje się, że tylko wybory mogą wpłynąć na długotrwały status quo.

Źródła: i24NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...