czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat Państwo Islamskie nadal istnieje, Francja jednoczy siły z Afryką Zachodnią.

Państwo Islamskie nadal istnieje, Francja jednoczy siły z Afryką Zachodnią.

- Advertisement -

Prezydent Francji Emmanuel Macron i 5 innych przywódców, w tym z: Mali, Burkina Faso, Czadu, Nigru i Mauretanii, zwanych G5 Sahel obradowali we francuskim mieście Pau (leżące przy granicy z Hiszpanią) na temat kampani przeciwko powstańcom w Sahelu, ogromnym suchym regionie leżącym pod Saharą.

Wraz ze wzrostem nastrojów antyfrancuskich związanych z obecnością Francuzów w regionie państw Afryki Zach. (byłych francuskich kolonii) prezydent Macron zreflektował się i wyraził wolę wycofania francuskiego i ograniczenie zaangażowania w regionie. Francuskie siły liczą 4,5 tysiąca żołnierzy w tym regionie.

Z konferencji sześciu francuskojęzycznych państw można było wywnioskować, że dotychczasowe wysiłki w podzielonych siłach nie były zadowalające, ponieważ bardzo mocną pozycję terroryści zapewnili sobie szczególnie w Burkinie Faso, Mali i na granicy z Nigrem.

Jednakże według poniedziałkowych ustaleń Francja i 5 państw z Afryki Zachodniej zgodziło się co do tego, by połączyć swoje siły w ramach jednego pionu dowodzenia w ramach zwalczenia rosnącej islamskiej bojowości w regionie Sahelu. Francja zobowiązała się wysłać dodatkowe siły w liczbie 220 żołnierzy.

Prezydent Macron powiedział, że „musimy się zająć Państwem Islamskim na Wielkiej Saharze(…) oni są najbardziej niebezpieczni(…) nie mamy wyboru”.

Znalezione obrazy dla zapytania france mali

Oprócz wojsk francuskich są też obecne w regionie oddziały amerykańskie, które ściśle kooperują z francuskimi zapewniając im wsparcie logistyczne i wywiadowcze.

„Gdyby Amerykanie zdecydowali się opuścić Afrykę, byłyby to dla nas naprawdę złe wieści” – powiedział Macron. „Mam nadzieję, że uda mi się przekonać prezydenta Trumpa, że ​​walka z terroryzmem toczy się także w tym regionie”.

Nastroje wobec sił francuskich są różne. W 2013 r. zostali okrzyknięci bohaterami za uratowanie Mali przed całkowitym panowaniem radykalnych islamistów z ISIS.
Ostatnio jednak obarczono winą francuzów za to, że nie udało im się zapewnić bezpieczeństwa w regionie. W ostatnim tygodniu w wyniku ataku dżihadystów śmierć poniosło 89 Nigerskich żołnierzy.

Znalezione obrazy dla zapytania 89 niger soldiers were killed

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne