czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Polityka Premier w Berlinie: cieszę się, że mamy dobrego partnera w Niemczech

Premier w Berlinie: cieszę się, że mamy dobrego partnera w Niemczech

- Advertisement -

Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym, a my stajemy się dla Niemiec jednym z kluczowych partnerów inwestycyjnych, a także politycznych […] cieszę się, że mamy dobrego partnera w Niemczech” – powiedział po dzisiejszym spotkaniu premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Mateusz Morawiecki dobrze ocenił wizytę w Berlinie. „Wczoraj wieczorem bardziej historyczna, dzisiaj bardzo praktyczna, związana z interesami Polski, których na pewno będziemy strzec na wszystkich możliwych odcinkach frontu” – powiedział premier RP w trakcie rozmowy z dziennikarzami. 

We wtorek rano polski premier spotkał się na śniadaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. „Cieszę się, że mamy dobrego, solidnego partnera w Niemczech, który jest również naszym głównym partnerem handlowym, gospodarczym, a my stajemy się dla Niemiec jednym z kluczowych partnerów inwestycyjnych, gospodarczych, a także oczywiście politycznych” – tak premier podsumował to spotkanie.

Znalezione obrazy dla zapytania merkel morawiecki

Unijny budżet

Dodał także, że podczas spotkania z kanclerz omówili trzy tematy. Pierwszy z nich dotyczył przyszłego unijnego budżetu (20 lutego odbędzie się specjalny szczyt unijny poświęcony temu tematowi). „Zgodziliśmy się z panią kanclerz, że to będzie bardzo trudna Rada [Europejska], że to będą bardzo trudne negocjacje. Można powiedzieć przedbiegi do rozpoczęcia negocjacji” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Z jego słów można wywnioskować, że nie spodziewa się wiele uzyskać w negocjacjach. „Ale oczywiście przystąpimy do nich z dobrą wolą znalezienia przynajmniej kompromisu w jakichś częściach spraw budżetowych” – zadeklarował. Plan minimum według premiera to zapewnienie dobrego finansowania dla rozwoju infrastruktury oraz wyrównanie dopłat dla rolników.

Premier powiedział też, że podał pewien pomysł, którego pomysłodawcą jest komisarz rolnictwa Janusz Wojciechowski. W pomyśle tym chodzi o to, w jaki sposób zwiększyć wydatki na cele klimatyczne i te dotyczące polityki rolnej łącząc na pewnych wspólnych płaszczyznach oba budżety.

Znalezione obrazy dla zapytania merkel morawiecki

Protekcjonizm w handlu

Drugi temat poruszany podczas spotkania dotyczył działań protekcjonistycznych niektórych krajów świata. Wskazał tu na Chiny czy USA. „Europa jest oparta o handel. Mamy gospodarki otwarte. Zależy nam na eksporcie. Chcemy unikać protekcjonizmu” – mówił.
Wskazał, że Polska i Niemcy w tej kwestii są właściwie „na jednej długości fali”. „Nawet my jesteśmy trochę bardziej jeszcze zdecydowani żeby blokować to nierówne traktowanie, które widać np. w odniesieniu do takich branż jak branża stalowa, cement lub nawozy czy produkcja szkła. Tutaj chcemy zdecydowanie doprowadzić do mechanizmów wyrównujących pole gry i albo nałożyć odpowiednie opłaty na import z Rosji, Chin, Indii, albo wprowadzić takie mechanizmy substytuując te opłaty; takie mechanizmy wyrównujące koszty produkcji żeby przemysł stalowy, nawozów sztucznych nie wyniosły się z Europy, a w szczególności z Polski” – oświadczył.

Podczas rozmowy z Merkel poruszono też kwestię mechanizmów podatkowych w ramach OECD. Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, do końca roku OECD ma wypracować np. mechanizm wspólnego podatku cyfrowego. „Czekamy na ten pomysł, propozycje i będziemy wtedy albo gotowi, żeby to była część budżetu unijnego (…), albo podatek cyfrowy będzie w identyczny sposób wprowadzony we wszystkich krajach członkowskich i wtedy Polska będzie beneficjentem tego w ramach naszego budżetu, czyli tak jak wcześniej o tym mówiliśmy” – powiedział.  

Znalezione obrazy dla zapytania merkel morawiecki

Klimat

Ostatnim tematem była polityka klimatyczna. „Pani kanclerz z dużym zrozumieniem patrzy na nasz miks energetyczny, a ja z kolei zwróciłem uwagę na elektromobilność, na nowe technologie, to gdzie Polska jest liderem w tych nowych obszarach, które też się przyczyniają do poprawy ochrony środowiska, zmniejszenia emisji CO2” – relacjonował szef rządu. Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z trudności w negocjacjach, lecz dodał, że: „Polska na pewno będzie broniła swojego interesu w tym zakresie”.

Znalezione obrazy dla zapytania merkel morawiecki

Polityka historyczna

Podczas pierwszego dnia wizyty w Berlinie premier odwiedził tutejszy oddział Instytutu Pileckiego, który – jak mówił – jest miejscem edukacji i miejscem pamięci oraz w sposób przystępny i atrakcyjny pokazuje młodzieży losy Polski w czasie II wojny światowej i po niej. Podkreślił też, że miał też okazję zobaczyć miejsce pamięci, gdzie odbyła się w 1942 r. Konferencja w Wannsee. 

„W tym miejscu, gdzie ta konferencja się odbyła, pokazane też było to straszne preludium do Zagłady, jakim były akcje eksterminacji polskiej inteligencji już od początku II wojny światowej, od 1939 r. na terenach okupowanych” – powiedział.

„Wszystkie te tematy są bardzo ważne, ponieważ one budują płaszczyznę porozumienia z Niemcami, porozumienia opartego na prawdzie. Tylko tak może do tego porozumienia, do pojednania dochodzić, i to jest ważne, ponieważ znajdują się dzisiaj tacy, którzy próbują historię fałszować” – stwierdził szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną (Iwoną Morawiecką) obejrzeli także wystawę plenerową „Zanim upadł Berliński Mur…”, upamiętniającą działacza opozycji PRL i marszałka seniora Sejmu VIII kadencji śp. Kornela Morawieckiego oraz przedstawiającą historię Solidarności Walczącej, której był założycielem i przewodniczącym.

Podsumowanie

Musimy ocenić, że ostatnie działania Niemiec w stosunku do Polski są bardzo porozumiewawcze. Doceniają to politycy i komentatorzy, którzy przez lata byli nastawieni sceptycznie do stosunków z Niemcami. Wypowiadają się oni bardzo korzystnie o wielu gestach, które zainicjowała strona niemiecka, zwłaszcza te dotyczące niemieckiej odpowiedzialności za drugą wojnę światową.

Podobny obraz
Wcześniejsze spotkanie w ramach obchodów wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne