środa, 21 października, 2020
Strona główna Świat Prezydenci Francji, USA i Rosji apelują o pokój!!

Prezydenci Francji, USA i Rosji apelują o pokój!!

- Advertisement -

Prezydenci trzech państw, stojący na czele Grupy Mińskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, wezwali do „natychmiastowego zakończenia działań wojennych między zaangażowanymi siłami militarnymi” w Górskim Karabachu, a „przywódców Armenii i Azerbejdżanu do niezwłocznego zobowiązania się do wznowienia, w dobrej wierze i bez warunków wstępnych, merytorycznych negocjacji” pod egidą OBWE.

Prezydent Putin i Macron rozmawiali przez telefon o tym jak OBWE i współpraca w ramach Grupy Mińskiej będąca mediatorem w konflikcie między Azerbejdżanem i Armenią może pomóc w zakończeniu najnowszych walk. Padły także deklaracje z Kremla, że Rosja może przyjąć u siebie ministrów spraw zagranicznych stron konfliktu na rozmowy dotyczące zakończenia walk.

Rzecznik Prezydenta Władimira Putina podał informację, że w sprawie konfliktu zostało przeprowadzone zebranie rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.

Z drugiej strony jasno opowiedział się Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który jest jednym z głównych decydentów mających bezpośredni wpływ na rozwój wydarzeń. Według niego to: „niedopuszczalne, że USA, Rosja i Francja angażują się w dążenie do zawieszenia broni” – biorąc pod uwagę, że zawsze lekceważyły problemy południowej części Kaukazu.

Erdogan powtórzył główny przekaz Azerbejdżanu – Armenia musi wycofać się z Górskiego Karabachu, by mógł zapanować trwały pokój w regionie. Dotychczas Republika Górskiego Karabachu jest separatystycznym nieuznawanym przez nikogo państwem będącym pod kontrolą i wpływem Armenii.

Krajem, który nie obniża napięcia jest Turcja – bezpośredni sojusznik Azerbejdżanu. Jeśli tylko Azerowie poproszą Turków o pomoc, to jest w tej kwestii jasna deklaracja – Turcja udzieli pomocy wojskowej.

Ponadto pojawiły się niepotwierdzone informacje o tym, że Turcja wysyła do Azerbejdżanu syryjskich bojowników, aby wesprzeć ten kraj w konflikcie z Armenią, obie strony temu zaprzeczają. Zaprzecza także Armenia, która jest oskarżana o podobne zarzuty, tj. korzystania z pomocy zagranicznych bojowników.

Putin omówił z Macronem sytuację na Białorusi i w Karabachu - Sputnik Polska

Oprócz tego Władimir Putin i Emmanuel Macron w ramach Grupy Mińskiej rozmawiali wcześniej o sytuacji na Białorusi. Nie jest jednak tajemnicą, że działania międzynarodowej dyplomacji na szczeblu ogólnym bywają mało skuteczne i rzadko wywierają realny wpływ na strony uwikłane w konflikcie. Mając na uwadze konglomerat różnych interesów, to sytuacja nad wyraz się komplikuje – jak np. sytuacja na Białorusi (Rosja nie jest zainteresowana zmianą reżimu).

Źródło – PAP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...