czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Polityka Rada gabinetowa : Jest zagrożenie dla polskich żołnierzy w Iraku

Rada gabinetowa : Jest zagrożenie dla polskich żołnierzy w Iraku

- Advertisement -

W dniu dzisiejszym zostało przeprowadzone zebranie Rady Gabinetowej czyli konstytucyjnego organu zwoływanego przez Prezydenta, w którym oprócz niego zasiadają członkowie rządu.
Podczas zebrania Rady nie zapadają żadne wiążące decyzje, postanowienia ani nie tworzy się aktów prawnych. Jednak z wystąpień w trakcie konferencji prasowej, a także z domniemanego powodu zwoływanego posiedzenia możemy się sporo dowiedzieć…

Jeśli Rada Gabinetowa jest powoływana, to oznacza, że w Polsce lub na świecie wydarzyło się coś ważnego (z punktu widzenia rządzących). Głównymi tematami, którymi zajęto się na zebraniu rady było stanowisko Polski w sprawie przekłamań historycznych Prezydenta Rosji i zagrożeniu pokoju na Bliskim Wschodzie.

Premier M. Morawiecki przyznał, że : „każda iskra może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu, dlatego staramy się doprowadzić do deeskalacji, staramy się łagodzić na tyle, na ile możemy tę bardzo trudną i napiętą sytuację”.

Prezydent A. Duda oceniając sytuację polskich żołnierzy nazwał niezwykle delikatnie : -„nie mamy żadnych wątpliwości, że znaleźli się w warunkach, które śmiało określić mianem warunków szczególnych”.

Dodatkowo Morawiecki zasugerował, że Polska zważywszy na dobre kontakty z USA, swoją pro-europejskość i „dobre kontakty dyplomatyczne na Bliskim Wschodzie” jest w stanie odegrać pozytywną rolę na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie wielu z nas może wydawać się odległa, jednak ze względu na przynależność Polski do NATO i ciągłej obecności polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku w liczbie 350 osób (cele szkoleniowe, obsługa sprzętu) to zagrożenie dla Polski jednak istnieje.

Atak na generała Sulejmaniego w okolicach Bagdadu skomentował Premier Iraku nazywając ten akt : -„kolosalnym pogwałceniem suwerenności Iraku”. W niedzielę parlament Iraku uchwalił rezolucję w której wezwał do podjęcia działań zmierzających, w celu wycofania zagranicznych sił wojskowych z kraju.
To wszystko stawia polskich żołnierzy w dość niekomfortowej sytuacji.

Politycy Konfederacji zaapelowali do rządzących o wycofanie polskich sił z Iraku. Zapewne decyzja, którą podejmą rządzący będzie uzależniona od rozwoju sytuacji i oceny sytuacji przez Naczelne Dowództwo Armii USA i NATO, przy czym te ostatnie deklaruje chęć dalszej obecności szkoleniowej w Iraku.

Znalezione obrazy dla zapytania polscy zolnierze w iraku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne