wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Świat Rozmowa NATO - Irak

Rozmowa NATO – Irak

- Advertisement -

Parę godzin temu doszło do rozmowy w przyjaznej atmosferze Szefa Generalnego NATO Jensa Stoltenberga z Premierem Iraku Adilem Abd-al Mahdimem. Jest to dość niezwykła informacja, zważywszy na mocne potępienie Premiera Iraku ataku USA na terytorium Iraku i po tym jak parlament Iraku przyjął rezolucję, która ma doprowadzić do ograniczenia sił zagranicznych w kraju.

Oboje podziękowali sobie za długotrwałą i owocną współpracę, a także wyrazili chęć współpracy w zakresie zażegnania eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Szef NATO podkreślił, że organizacji, której przewodniczy zależy przede wszystkim na wyszkoleniu Irackiej armii w celu ostatecznego zniszczenia wszelkich pozostałości ‚Państwa Islamskiego’. NATO nie chce dopuścić do ewentualnego powrotu ISIS, jak i wszelkich innych reaktywacji zorganizowanych grup terrorystycznych, czy quasi-państwowych.

Stoltenberg podkreślił, iż mimo zawieszenia misji sił NATO w Iraku, to siły sojuszu są w każdej chwili gotowe do kontynuowania działań, a wszelkie działania w tym obszarze są konsultowane z rządem irackim, z którym przebiega współpraca.
Szef sojuszu NATO przekazał irackiemu premierowi, że NATO wezwało do : -„powściągliwości i deeskalacji, a Iran do powstrzymania się od dalszych prowokacji”.

Mimo, że inwazja państw koalicji na Irak miała miejsce w 2003 r. to obecność zagranicznych żołnierzy w Iraku nie wynika już z potrzeby misji stabilizacyjnych, a szkoleniowych w ramach walki z ISIS. Misja NATO rozpoczęła się w październiku 2018 r. na wniosek rządu Iraku. Liczba wojskowych, w tym personelu szkoleniowego wynosi nieco poniżej tysiąca osób, a około 200-350 osób to żołnierze z Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne