wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna społeczeństwo Skrót meczu Super Bowl. Kto wygrał i o co chodzi w futbolu...

Skrót meczu Super Bowl. Kto wygrał i o co chodzi w futbolu amerykańskim?

- Advertisement -

Najlepszy atak kontra najlepsza obrona – tak w dużym skrócie można było przedstawić finałowe starcie pomiędzy Kansas City Chiefs z San Francisco 49ers. Areną 54. edycji zmagań Super Bowl był Hard Rock Stadium w Miami.

Super Bowl Sunday (w skrócie Super Sunday) to finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Jest nie tylko najważniejszym sportowym wydarzeniem roku w Stanach Zjednoczonych ale także kulturalno-rozrywkowym. To drugi dzień po Święcie Dziękczynienia, w którym Amerykanie spożywają najwięcej jedzenia. Po raz pierwszy rozgrywki te zorganizowano w 1967 roku. Całość ceremonii stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym, początkowo odbywając się w styczniu, a przez ostatnie lata – na początku lutego.

Najczęstszy tryumfatorzy rozgrywek to: Pittsburgh Steelers, New England Patriots, Dallas Cowboys, San Francisco 49ers. I to właśnie drużyna z Kalifornii (5 tytułów) zmierzyła się z Kansas City Chiefs (1 tytuł), w którym to zwyciężyła drużyna z centralnej części Stanów Zjednoczonych wynikiem 31:20.

Zasady gry futbolu amerykańskiego

Nazywanie futbolu amerykańskiego – ‚amerykańskim’ ma podkreślić różnicę między tym wywodzącym się z Europy. Tak jak u nas naturalnym jest określenie football na piłkę nożną, tak w USA i Kanadzie football tyczy się „ich” sportu.

Na przeciwko siebie stoją dwa jedenastoosobowe zespoły dążące do zdobycia większej liczby punktów, choć ta dyscyplina sportu może wydawać się podobna do rugby, (duża kontaktować, podobny owalny kształt piłki, przyłożenia, podwyższenia, kopnięcia na bramkę) to różni się od niej wieloma zasadami.

Celem gry jest zdobycie większej liczby punktów od drużyny przeciwnej.Piłkę można przemieszczać, kopiąc ją, niosąc ją, rzucając nią lub przekazując ją z rąk do rąk między zawodnikami (najczęściej jest ona rzucana ręką).

Punkty zdobywa się na wiele sposobów:
-przeniesienie piłki przez linię punktową (goal line)
-rzucenie piłki do zawodnika stojącego za tą linią – czyli w polu punktowym (end zone)
–kop na bramkę przeciwnika (field goal).

Wygrywa drużyna z większą liczbą punktów w momencie, gdy upływa czas meczu i kończy się ostatnia akcja. W razie remisu w czasie regulaminowym stosuje się dogrywki z zasadą „nagłej śmierci” – odpowiednik „złotego gola” w piłce nożnej. Niekiedy mecz może zakończyć się remisem, jeśli dogrywka nie wyłoni zwycięzcy.

akcja, bawić się, boisko futbolowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne