czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat Sytuacja w Australii nie polepsza się... kontynent w ogniu

Sytuacja w Australii nie polepsza się… kontynent w ogniu

- Advertisement -

W niektórych miejscach temperatura osiąga nawet rekordowe dla tego regionu 49 stopni Celsjusza.
Tak jak półkula północna latem biła rekordy temperatury, tak teraz podobny problem ma ta południowa. Pożary w Australii wynikające z wysokich temperatur i niskiej wilgotności ziemi trwają od niemal końca lipca.
Liczbę ofiar szacuje się na 18 osób, a ponadto ucierpiały setki milionów zwierząt i około 30 tysięcy kilometrów powierzchni. Wiele z gatunków zwierząt i roślin utracono bezpowrotnie.
Obszar aktywnego pożaru obejmuje w największym razie powierzchnie równą dzielnicy Nowego Jorku czyli Manhattanu tj. 59 km2.

Władze i służby w Australii nie mają pomysłu na pokonanie żywiołu. Marynarka wojenna rozpoczęła ewakuację ludności z terenów nadbrzeżnych i zagrożonych pożarem. Do walki z ogniem stanęli nie tylko strażacy z Australii ale także z innych państw, w tym także z USA. Wojsko także włączyło się do akcji. Mobilizacja sił Australii nie była tak duża od czasów II wojny światowej.

W komunikacie ochotniczej wiejskiej straży pożarnej Nowej Południowej Walii napisano: „Niekiedy jest już za późno na ewakuację. Szukajcie jakiegoś schronienia na własną rękę, gdy zobaczycie, że ogień się przybliża”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne