czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat Szkocja opowiedziała się za referendum ws. niepodległości.

Szkocja opowiedziała się za referendum ws. niepodległości.

- Advertisement -

W środę parlament szkocki podjął decyzje o przeprowadzeniu nowego referendum niepodległościowego. Zdecydowano też, że pomimo brexitu Szkoci nie ściągną unijnej flagi z budynku parlamentu. Za przeprowadzeniem referendum zagłosowało w Edynburgu 64 członków parlamentu, przeciw było 54.

Wiążące referendum nie może się jednak odbyć bez zgody brytyjskiego rządu, a premier Boris Johnson w tym miesiącu odrzucił już jeden wniosek o referendum niepodległościowe. Stwierdził, że plebiscyt z 2014 roku, w którym Szkoci wypowiedzieli się przeciw niepodległości, miał być głosowaniem „jedynym w tym pokoleniu”. Wcześniejsze referendum w 2014 r. skończyło się wynikiem 44,7% – 55,3%.

Rząd w Szkocji uważa, że brexit zmienia całą sytuację, ponieważ W 2016 r. w referendum dotyczącym opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, większość Szkotów zagłosowała za pozostaniem w UE.

„Moim zdaniem ponad wszelką wątpliwość jedynym realnym sposobem na to, żeby Szkocja wróciła do serca Europy […] jest zostanie niepodległym państwem” – powiedziała szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Interesy Szkocji i reszty Królestwa zdają się być na kursie kolizyjnym, co może w dużym stopniu przeważyć o referendum dot. niepodległości. Wielka Brytania (w całości) ma opuścić UE już dzisiaj. Następnie rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym odbędą się trudne negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne