wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Polityka Ten finał WOŚP był wyjątkowy. Sami zobaczcie!

Ten finał WOŚP był wyjątkowy. Sami zobaczcie!

Znalezione obrazy dla zapytania final wośp
Znalezione obrazy dla zapytania final wośp
- Advertisement -

28. edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która odbywała się W Gdańsku miała charakter wyjątkowy. Coroczne „światełko do nieba” poświęcono zamordowanemu w 2019 r. prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi. Zamiast tradycyjnych fajerwerek zaprezentowano widowisko świetlne. Tak zwane światełko do nieba rozpoczęło się w Gdańsku, później przeniosło się na pl. Bankowy w stolicy.

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku odbył się pod hasłem „Gdańsk dzieli się dobrem”, nawiązującym do ostatnich słów Pawła Adamowicza wypowiedzianych przed atakiem nożownika.

O godz. 19.45 wyświetlono krótki film, przypominający ostatnie słowa Pawła Adamowicza: „Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie”.

O godz. 20 licznik WOŚP wskazywał ponad 54 mln zł. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformowała o zebraniu rekordowej kwoty – 115 mln zł!

Nie obyło się bez fragmentu piosenki Sound of Silent, który w ubiegłym roku stał się ‚hymnem pożegnalnym’ prezydenta. Na scenie przy Europejskim Centrum Solidarności prezydenta wspominali m. in. jego żona Magdalena, brat Piotr oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

„Kochani, to dla mnie bardzo trudny moment, najtrudniejszy moment od 14 stycznia 2019 roku, być tu z wami i mówić do was. Pamiętajcie, że dobro zwycięża, że zło nie może wygrać. Jesteście tutaj, dlatego, ze możecie wygrać. Pamiętajcie zło boi się dobra” – powiedziała Magdalena Adamowicz.

Przemówiła także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz: „Rok temu straciliśmy prezydenta, ale jednocześnie otrzymaliśmy wielki dar bycia razem. (…) Dobro niech będzie walutą obowiązującą nie tylko w Gdańsku, dobro mnoży się i zawsze wraca. Dzielmy się dobrem nie tylko dzisiaj” – powiedziała.

Piotr Adamowicz (brat) podziękował gdańszczanom za obecność. „Proszę, bądźmy tutaj za rok i w następne lata. Dobro zwycięża, ale zwycięża też prawda, solidarność i wolność” – mówił.

13 stycznia 2019 r. podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27-letni Stefan W. zaatakował nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który w wyniku ciężkiego stanu zmarł w szpitalu. Miał 53 lata, a prezydentem miasta był od 20 lat. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej.

O godz. 20 w Gdańsku i w całym kraju rozbłysły „Światełka do Nieba” – kulminacyjny moment każdego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O tej porze licznik na stronie internetowej WOŚP wskazywał ponad 54 mln zł zebranych w całej Polsce.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy miała swoje koncerty i przedstawienia w wielu miastach w Polsce i na świecie (1760 sztabów, brało w nich udział prawie 120 tys. wolontariuszy). Mieszkańcy Łodzi zobaczyli Wielką Szarżę, czyli największą w kraju paradę konną, która przeszła ulicą Piotrkowską. W Manufakturze studenci Uniwersytetu Łódzkiego usypali złote serce z groszówek – w ubiegłym roku udało im się zebrać w ten sposób prawie 80 tys. zł.

Podobny obraz
Znalezione obrazy dla zapytania wosp australia

Za granicą powołano sztaby WOŚP powołano m.in. w Irlandii, Niemczech, Anglii, Holandii, Belgii, USA i Australii – WOŚP zbiera tam pieniądze na walkę z pożarami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne