wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Polityka To Polska powinna zainicjować poprawę relacji z Rosją - twierdzi rosyjskie MSZ.

To Polska powinna zainicjować poprawę relacji z Rosją – twierdzi rosyjskie MSZ.

- Advertisement -

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji znowu wydało kontrowersyjne oświadczenie.

„Działania w celu poprawy sytuacji w relacjach polsko-rosyjskich powinny wyjść od strony polskiej – oświadczyło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

„Kroki na rzecz poprawy sytuacji powinny pochodzić od Warszawy przy zrozumieniu konieczności odpolitycznionego podejścia do historii, opartego na prawdzie i wiarygodnych faktach” – podkreśliło MSZ Rosji.

Podobny obraz
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa

Oficjalny komunikat MSZ mówi: „na tle publikacji w Rosji nowych dokumentów o historii II wojny światowej z Warszawy zabrzmiały sprzeczne deklaracje”. Czytając dalej możemy znaleźć zarzuty strony rosyjskiej o: „histeryczne zaprzeczanie niewzruszonym faktom”, jak również „twierdzenia, że strona rosyjska jakoby przejawia gotowość do wznowienia pracy dwustronnej Grupy do Spraw Trudnych (…) i działalności komisji historyków”.

Strona rosyjska zapewniła, że zawsze opowiadała się za „uczciwą i popartą dokumentami dyskusją o tematach naszej historii”. Nadmieniono także, że: „to nie Rosja była inicjatorką przerwania dialogu dwustronnego i zamrożenia licznych mechanizmów współpracy rosyjsko-polskiej, w tym na tematy historyczne” (sugerując, że winę za to ponoszą polskie władze).

Według naszej analizy prowadzenie polityki i narracji równoległej do rzeczywistości to działanie klasyczne dla państw i grup interesów dla których działania w oparciu o prawdę są niewygodne. Dlatego nie powinniśmy brać takich oświadczeń na poważnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne