wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Polityka Tureckie wojska mogą wkroczyć do Syrii.

Tureckie wojska mogą wkroczyć do Syrii.

- Advertisement -

Nie od dziś decydenci w Turcji i wszyscy obserwatorzy konfliktu na Bliskim Wschodzie biorą pod uwagę turecką interwencję w Syrii z paru bardzo istotnych problemów. Syria to bezpośredni sąsiad Turcji, w której nieustannie jest naruszana granica przez działania militarne, do tego dochodzi kwestia masowej migracji oraz sprawy Kurdów.

Ponad 30. żołnierzy zginęło w wyniku działań odwetowych sił tureckich na atak syryjskich wojsk rządowych w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Z drugiej strony co najmniej czterech tureckich żołnierzy zginęło, a dziewięciu zostało rannych w poniedziałek w wyniku ostrzału artyleryjskiego ze strony syryjskich sił rządowych.

To nie pierwszy przypadek, w którym są przypadki wzajemnych ostrzałów po obu stronach granicy. Oczywiste jest to, że Syria nie chce prowokować Ankarę do działań, gdyż syryjski prezydent zdaje sobie z dysproporcji sił, bowiem Turcja mogłaby zająć całą Syrię bez większego problemu (nawet w przypadku konfliktu sprzed wybuchu wojny w 2011 r., w którym wojska syryjskie jeszcze nie ucierpiały).

Znalezione obrazy dla zapytania turkish army

Syryjska armia wspierana przez siły rosyjskie, prowadzi ofensywę na ostatni bastion rebeliantów w kraju, położony w północno-zachodniej części kraju niedaleko granicy z Turcją. Poza tym wojska tureckie już są rozmieszczone w niektórych częściach Syrii kontrolowanych przez rebeliantów w ramach porozumienia z Rosją w celu powstrzymania przemocy na terenach zdominowanych przez dżihadystów i rebeliantów w Syrii. Jednak siły rządowe Baszara al-Assada od paru tygodni prowadzą ofensywę nie patrząc na pokój i ofiary konfliktu.

Rozejm, który udało się wcześniej wypracować nie istnieje. Podejrzewa się, że w Idlibie (enklawie opozycji) znajdują się rebelianci powiązani z Al-Kaidą i syryjski rząd wykorzystuje to jako pretekst do odzyskania kontroli nad krajem.

Prezydent Turcji zagroził, że jego kraj może rozpocząć operację militarną w Idlibie, jeśli sytuacja w regionie nie zostanie natychmiast rozwiązana. Podkreślił, że Turcja nie zamierza przyjmować kolejnych uchodźców, których szacuje się na liczbę 3 milionów ludzi, obozy są przepełnione, a warunki w nich panujące bardzo trudne. Turcja ma dosyć utrzymywania ich i zakładania kolejnych, a więc eskalacja konfliktu nie jest w ich interesie.

Znalezione obrazy dla zapytania turkish army

Wznowione ataki syryjskich sił rządowych w Idlibie wzbudziły obawy o nową falę uchodźców z tego obszaru, zamieszkanego przez ok. 3 miliony ludzi, na tereny przy granicy z Turcją.

Podejrzewa się, że wojna w Syrii, zarówno domowa, jak i z ugrupowaniem ISIS pochłonęła życie ok. 400 tys. osób, w tym 115 tys. cywilów. Miliony ludzi zostało uchodźcami bez domów i miejsca zamieszkania, część z nich uciekła z kraju, głównie do Turcji i Libanu, co nie zakończyło ich katorgi [ https://wiecej24.pl/glod-i-nedza-to-dla-nich-codziennosc-tak-zyja-miliony-dzieci/ ].

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne