środa, 21 października, 2020
Strona główna Polityka W. Brytania, Niemcy i Francja planują sankcje wobec Rosji...

W. Brytania, Niemcy i Francja planują sankcje wobec Rosji…

- Advertisement -

Wielka Brytania, Niemcy i Francja planują nałożyć na Rosję sankcję za próbę otrucia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej potwierdziła we wtorek, że próbki krwi i moczu pobrane od Nawalnego wykazały obecność Nowiczoka – chemicznym środkiem paraliżującym system nerwowy.

Zaciekły krytyk Kremla ciężko zachorował podczas lotu z syberyjskiego miasta Tomsk do Moskwy dnia 20 sierpnia. Był leczony w szpitalu Charité w Berlinie i został wypisany pod koniec września.

NATO reaguje na próbę otrucia Nawalnego. W piątek posiedzenie rady - RMF 24
Aleksiej Nawalny, stan polityka poprawił się i powoli wychodzi ze skutków otrucia

Wspomniana trucizna została również wykorzystana w ataku na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w angielskim mieście Salisbury w marcu 2018 r.

Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec wydali w środę wspólne oświadczenie w którym informują, że przedstawią propozycję europejskim partnerom w sprawie uznania za winnych zamachu na życie Nawalnego i naruszenie międzynarodowych norm, „w tym rosyjskich urzędników i podmiotów zaangażowanych w program broni chemicznej Nowiczok”.

Nowiczok: czym otruto Nawalnego? Jak działa i czym jest nowiczok?

„Uważamy, że nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia zatrucia pana Nawalnego poza odpowiedzialnością Rosji” – oświadczyli ministrowie.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab powiedział, że Wielka Brytania będzie współpracować ze swoimi międzynarodowymi partnerami w celu stosowania określonych sankcji.
„Wielka Brytania stoi ramię w ramię z naszymi niemieckimi i francuskimi partnerami w naszej odpowiedzi na odrażające otrucie Aleksieja Nawalnego” – powiedział w oświadczeniu w środę wieczorem szef MSZ Wielkiej Brytanii.

Kreml zdecydowanie zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w zatruciu Nawalnego i zaproponował współpracę z Niemcami w śledztwie wyjaśniającym okoliczności otrucia.

Źródło – CNN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...