czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat WHO: za wcześnie by uznać wirus w Chinach za globalne zagrożenie

WHO: za wcześnie by uznać wirus w Chinach za globalne zagrożenie

- Advertisement -

Obok globalnych zagrożeń takich jak: zmiana klimatu, klęski głodu, brak dostępu do wody pitnej, terroryzmu, konfliktów zbrojnych i ryzyka wybuchu wojny, często zapomina się o bardzo poważnym ryzyku – wybuchu powszechnej epidemii.

W historii nie raz mieliśmy z nią już do czynienia ! Wówczas pojęcie epidemii przeistacza się w coś większego, dotyczy wszystkich kontynentów i powszechnie występuję, siejąc spustoszenie. Wówczas o takim zjawisku mówimy – pandemia. Ostatnie takie zjawisko mieliśmy w wyniku wybuchu grypy A/H1N1, a jej skutkiem była śmierć niemal 13 tys. osób.
Najpotężniejsza z pandemii to tzw. „hiszpanka”, która miała swoje miejsce w 1918-19 r., zginęło wówczas ponad 50 mln ludzi na całym świecie – to rekordowa liczba zważywszy na liczbę zabitych. Do dziś nie do końca wiadomo dlaczego się pojawiła i z jakich przyczyn zniknęła.

„To nieco za wcześnie”, aby ogłosić ‚koronawirus’ (nazwa dotyczy gatunku wirusu) jako globalny stan wyjątkowy – powiedział w Genewie przewodniczący komisji ds. sytuacji kryzysowych WHO Didier Houssin.

Znalezione obrazy dla zapytania WHO Didier Houssin

Póki co Chiny radzą sobie na tyle, by nie wprowadzać stanu wyjątkowego, natomiast bez wątpienia musi wybrzmieć globalne ostrzeżenie o zachowanie czujności. Na razie WHO nie zaleca żadnych szerszych ograniczeń w podróżowaniu lub handlu i chwali Chiny za przeprowadzone działania w ramach walki z epidemią.

Dotychczas zginęło 18 osób, a liczba zarażonych to ok. 630-stu w różnym wieku. Chińskie służby wprowadziły kwarantanne, lecz przedstawiciele służby zdrowia obawiają się, że może dojść do większej liczby zarażeń poprzez wzmożony ruch pasażerów w związku z nadchodzącym świętem „Nowego roku księżycowego”, który zaczyna się w sobotę.

Uważa się, że wcześniej nieznany szczep wirusa pojawił się pod koniec ubiegłego roku na targu zwierząt w stolicy prowincji Hubei, miasta Wuhan.

Znalezione obrazy dla zapytania wuhan

Większość publicznego transportu w Wuhan liczącym 11 milionów ludzi zostało zatrzymana. Kilka godzin później sąsiednie Huanggang, miasto liczące około 7 milionów ludzi ogłosiło podobną blokadę.

Nowy zidentyfikowany koronawirus wywołał alarm, ponieważ otacza go wiele niewiadomych. Jest za wcześnie, aby stwierdzić jak jest niebezpieczny i jak łatwo rozprzestrzenia się między ludźmi.

Nie ma szczepionki przeciw wirusowi, który rozprzestrzenia się przez układ oddechowy. Objawy zarażonych obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu i kaszel, bardzo podobnie jak w przypadku innych chorób układu oddechowego.

Znalezione obrazy dla zapytania wirus

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne