środa, 21 października, 2020
Strona główna społeczeństwo Wiek inicjacji seksualnej spada. Jakie są tego powody i konsekwencje?

Wiek inicjacji seksualnej spada. Jakie są tego powody i konsekwencje?

- Advertisement -

Wiek inicjacji seksualnej w Polsce waha się pomiędzy 16,9 a 17,4 rokiem życia i systematycznie spada (10 lat temu było to nieco powyżej 18 lat). Tematy seksualne chętnie poruszają już dzieci z podstawówek, w tym ci poniżej 12. roku życia! Według badaczy procesy biologiczne i pobudzenie hormonalne charakterystyczne do tej pory dla grupy wiekowej 14-16 lat, obserwujemy dziś w grupie 11-14 lat.

Zagrożenia związane ze spadkiem wieku inicjacji seksualnej

Jest to niewątpliwie znak czasu i oprócz zmian w zakresie myślenia i działania młodych ludzi, których wielu może szokować, wielu dopatruje się w tym pozytywów i bagatelizuje sprawę. Nie będziemy wdawać się w ocenę zmian tego zjawiska, lecz wymienimy, jakie kryją się za tym zagrożenia.

  • Młodzi ludzie często ignorują zabezpieczenia związane z zajściem w niechcianą ciąże i zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wiele z nich daje o sobie znać wkrótce po stosunku, lecz niektóre te najbardziej niebezpieczne ukazują się gdy często jest już za późno. Efektem tego są problemy zdrowotne ale też kłopotliwe sytuacje rodzinne, gdy sprawa wychodzi na jaw.
Znalezione obrazy dla zapytania: sex among teen"
  • Gdy młodzi starają się być starsi, niż pozwala im na to ich psychika bardzo często dochodząc do traumatycznych przeżyć. Tym bardziej jeśli inicjacja jest w zasadzie wymuszona, a nie stanowi samodzielnej i przemyślanej decyzji. Młodzi nie zdają sobie często sprawy z tego, że wejście w sytuacje intymną ma głęboki wpływ na ich psychikę i dalsze życie na tle seksualnym.
  • Parę lat po inicjacji i także w dorosłym życiu doświadczają zaburzeń związanych z zadowoleniem seksualnych, gdyż mają w pamięci przymus, błędnej decyzji, odczuwając poczucie żalu czy niską wartość siebie związaną z niewłaściwym doborem partnera. 
  • Ponadto rezultaty badań (National Longitudinal Study of Adolescent Health) wykazały, że osoby z doświadczeniem inicjacji seksualnej miały ogólnie niższy poziom zadowolenia z życia. Towarzyszyło im wyższe ryzyko depresji, myśli i prób samobójczych zarówno dla chłopców, jak i dla dziewcząt ryzyko występowania depresji wzrastało proporcjonalnie do liczby partnerów seksualnych, których wraz z szybkim ‚startem’ przybywało.
    Ci którzy mieli pięciu i więcej partnerów w porównaniu do osób z jednym partnerem seksualnym, miały obniżone poczucie własnej wartości, niższy stopień samokontroli, brak nadziei i pesymistyczne widzenie przyszłości.
ból, ciemny, czarno-biały

Statystyki i badania

Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów 19 proc. kobiet i 22 proc. mężczyzn miało już więcej niż 5 partnerów seksualnych. 15 proc. gimnazjalistek prowadzi aktywne życie seksualne. Co dziesiąty badany przyznaje, że seks uprawiał już na pierwszej randce. Do pierwszego razu dochodzi głównie w czasie weekendów lub wakacji (59 proc. uczniów i 30 proc. studentów). Najczęstszym miejscem jest dom, akademik, łono natury, dom kolegi, samochód, namiot oraz dyskoteka.

aleja, architektura, balony

Nie bez znaczenia są różnice w zakresie wychowania, środowiska, poglądów i wpływ rodziców. Otóż najniższy odsetek inicjacji mają badani z najwyższą średnią ocen za ostatni rok nauki – 23%, im niższa średnia, tym odsetek rośnie aż do 49%.
Wśród uczniów szkoły zawodowej stosunek seksualny odbyło 56% badanych, a wśród liceów 28,5%, do tego bardzo wysokie odsetki osób po inicjacji są wśród badanych, którzy palą papierosy – 66%, marihuanę – 50% oraz zażywający twardsze narkotyki – 70%.

Inicjacja na świecie

W badaniu 500 młodych Europejczyków i tej samej liczby młodych Amerykanów zapytano o ich doświadczenia i inicjacje seksualną. Średnia wyniosła 17,4 lat i w przypadku Amerykanów zauważono, że moment inicjacji….. opóźnia się!!! W 2007 roku 48% licealistów przyznawało się, że pierwszy raz ma już za sobą, a w 2017 roku już tylko 40% osób. WHO zaś podaje, że połowa 18-letnich osób na świecie ma już pierwszy stosunek seksualny za sobą, co pokrywałoby się z wynikami w Polsce.

W Europie najwcześniej zaczynają Austriacy i Niemcy, dalej Czesi, Grecy, Francuzi, Hiszpanie, Włosi. Polska, co ciekawe wypada dość wysoko na tle innych krajów Europy. Najdłużej ze swoim pierwszym razem czekają mieszkańcy dwóch krajów, w których przeważającą częścią społeczeństwa są muzułmanie – w Malezji i Indonezji inicjacja seksualna odbywa sie w wieku 23 lat.

Powody wczesnej inicjacji

Presja otoczenia – chwalenie się znajomym o swoich przeżyciach i doświadczeniach seksualnych. Presja polega na tym, że ten, kto nie odbywa inicjacji ten jest osobą lekceważoną bądź wyśmiewaną, a ten kto ją przejdzie od razu zyskuje szacunek w kręgach wywierających nacisk. Coraz częściej dochodzi do odbycia inicjacji seksualnej z przypadkowo poznaną osobą, np. na dyskotece pod wpływem alkoholu (który jest silnym stymulantem do podejmowania ryzykownych decyzji). Po takim stosunku towarzyszy uczucie niesmaku, zawodu i rozczarowania.

Darmowe zdjęcie z galerii z butelka, butelka wina, czerwone wino, daktyl

Namowa i nacisk ze strony partnera. To częściej mężczyzna bardziej dąży do bliskiego kontaktu niż kobieta. Wynika to z różnicy hormonalnej, uwarunkowań biologicznych, innej postawy psychicznej i tożsamości płciowej, w której to kobiety są tymi bardziej wycofanymi w przestrzeni seksualnej. Młodzi chłopcy szybciej odczuwają potrzebę czerpania przyjemności erotycznej. Zakochana dziewczyna wówczas decyduje się na swój pierwszy raz, mimo że nie dojrzała jeszcze do takiego zbliżenia. Powodem może być chęć udowodnienia miłości ukochanemu, próba zatrzymania go przy sobie lub lęk przed zerwaniem związku.

Ultra ważnym powodem wczesnej inicjatywy seksualnej jest powszechny dostęp do wymiaru seksualności w przestrzeni publicznej. Według różnych badań szacuje się, że 85 proc. nastolatków i 95 proc. studentów ma już doświadczenia związane z oglądaniem filmów pornograficznych. Nasycona seksualnością kultura masowa, tj. w filmach, telewizji, reklamach, internecie stają się częścią życia młodych ludzi, którzy są bardzo aktywnymi odbiorcami tych treści. To wszystko nabiera powszechności i codzienności. Podświadomie wymuszana jest konieczność szybszej dojrzałości i rozpoczęcia życia seksualnego. Nastolatkowie zdają sobie z tego sprawę tłumacząc, że skoro jest to tak wszechobejmujące, to musi być wyznacznikiem życia społecznego i międzyludzkich relacji.

Ostatnim z ważnych czynników, które w dużej części budują ciśnienie na sferę seksualności jest zmiana norm społecznych, ograniczenia ich roli. Redefinicja norm obyczajowych oraz stosunków międzyludzkich. Liberalizacja i wyzwolenie seksualne zaczynają dominować zgodnie z zasadą ‚korzystania z życia’, a nie jak do tej pory – ‚bycia umiarkowanym’.

dorosły, droga, drzewa

Podsumowanie i prognoza

Co dalej nastąpi w związki z obniżeniem wieku inicjacji seksualnej i czy nadal będzie ona spadać ? W USA według badań nastąpiło zahamowanie i odwrócenie tendencji spadkowych, więc wygląda na to, że spadek nie trwa nieustannie. Z drugiej strony nie możemy się oszukiwać, gdyż liberalizacja seksualna na świecie nie tylko wśród młodych ale całego społeczeństwa trwa w najlepsze, a sprzyja temu masowa komercjalizacja intymności i seksualności.

Choć standard i komfort życia niebotycznie wzrósł i nadal wzrasta we współczesnym świecie, to równolegle narastają także i poważne problemy. Od lat możemy zaobserwować natężenie problemów psychicznych, braku sensu życia i utratę tożsamości wśród ludzi. Wczesna inicjacja seksualna jest jednym z przejawów takiej masowej destabilizacji równowagi psychicznej młodych ludzi, w której dojrzałość nie idzie w parzę z decyzją o pierwszym razie.

dama, dorosły, jasny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...