czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Polityka Wizyta prezydenta Francji w Polsce. Macron zaniepokojony reformami wymiaru sprawiedliwości.

Wizyta prezydenta Francji w Polsce. Macron zaniepokojony reformami wymiaru sprawiedliwości.

- Advertisement -


Jest to pierwsza wizyta pana Macrona w Polsce, pomimo że jest prezydentem, aż od mają 2017 roku. Dla porównania Andrzej Duda odwiedził Francję już w październiku 2015 roku, czyli prędko, bo jedynie trzy miesiące po objęciu urzędu. Prezydentem Francji był wówczas pan François Hollande.

To właśnie on był ostatnim prezydentem Francji, który odwiedził Polskę, a było to w trakcie prezydentury Bronisława Komorowskiego, w listopadzie 2012 roku!!! Tak dokładnie, przez ponad siedem lat nie było wizyty najważniejszej osoby Francji u nas w kraju i zważywszy na to, że jesteśmy w ścisłym sojuszu z Francja, częstotliwość może dziwić.

Jednak jak zapewniła polska strona wizyty maja być częstsze, o czym możemy się przekonać po informacji, jaką wydała oficjalna strona prezydencka: „Prezydent Francji zaprosił Prezydenta Polski jako gościa honorowego na obchody święta narodowego Francji 14 lipca, a Andrzej Duda zaprosił Emmanuela Macrona jako gościa honorowego na obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski”.

Znalezione obrazy dla zapytania emmanuel macron

Tymczasem Pan Macron tak komentował część rozmowy z polskim prezydentem: „W rozmowie z prezydentem Dudą wyraziłem, w duchu pełnej otwartości, którą jesteśmy sobie winni jako partnerzy europejscy, zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie REFORMAMI WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI.  Chciałbym, aby w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską”.

Jednak prezydent Francji zdaję sobie sprawę, że nie może już dłużej stawiać barierę w stosunkach polsko-francuskich, a był tym jednym z liderów państw Unii Europejskiej, który najmocniej krytykował poczynania polskiego rządu, stawiając go obok rządów Putina i Victora Orbana. Dlatego jego wizyta miała charakter koncyliacyjny i wzmacniający relacje z zastrzeżeniem tego, iż wyraził swoje zaniepokojenie reformami dot. polskich sądów.

Znalezione obrazy dla zapytania emmanuel macron

„Polska jest państwem głęboko europejskim, a Polacy są jednym z najbardziej proeuropejskich narodów na kontynencie, myślę, że jest to duża siła i myślę, że wszyscy musimy i możemy z niej skorzystać”. „Musimy scalić, zacieśnić nasze przymierze, byśmy mogli funkcjonować w niepewnym świecie. Wiemy, jaka jest sytuacja europejska i musimy odpowiedzieć na europejskie wyzwania” – mówił francuski prezydent Emmanuel Macron

Ponadto szefowie MSZ Polski i Francji w obecności prezydentów obu krajów podpisali w stolicy program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. „Głęboko wierzę, że to przełom w relacjach polsko-francuskich” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne