środa, 21 października, 2020
Strona główna Świat Wojna Armenii z Azerbejdżanem - poznaj tło konfliktu o Górski Karabach.

Wojna Armenii z Azerbejdżanem – poznaj tło konfliktu o Górski Karabach.

- Advertisement -

W niedzielę świat otrzymał komunikat o ponownej eskalacji konfliktu na południowym Kaukazie. Siły Azerbejdżanu zajęły kilka wiosek na granicy z Górskim Karabachem. Została użyta ciężka artyleria oraz czołgi. Nieoficjalnie wiadomo o setkach zabitych żołnierzy po obu stronach. Jest to największe napięcie od 2016 roku.

Armenia bezpośrednio oskarża Azerbejdżan o inwazję na Górski Karabach, który oficjalnie jest częścią Azerbejdżanu. Republika Górskiego Karabachu jest jednak zbuntowanym regionem, który nie uznaje przynależności do Azerbejdżanu. Ogromną większość mieszkańców stanowią Ormianie.

Armenia and Azerbaijan Are Heading to War Over Nagorno-Karabakh Again

Republiki Górskiego Karabachu nie uznaje żadne z państw. Może jednak liczyć na czynne wsparcie Armenii, która traktuje ten teren jako własny, gdzie polityka Armenii zmierza, ku temu by dokonać połączenia regionu. Na to nie chce pozwolić Azerbejdżan, który jest oficjalnym właścicielem regionu.

Zmiana ustroju państwowego w Karabachu » Kresy
Flaga Republiki Górskiego Karabachu jest niemal identyczna co flaga Armenii (bez dodatkowego białego wzoru)

Azerbejdżan za to oskarża Armenię o serie prowokacji, które wywołały konflikt. W tle jednak mówi się o tym, że Azerbejdżan przy wsparciu Turcji chciał ostatecznie rozwiązać sprawę Górskiego Karabachu, gdyż to właśnie Azerom zależało na przełamanie statusu quo, który był korzystny dla Armenii.

Armenia i Azerbejdżan. Wojna o Górski Karabach. Kolejne ofiary śmiertelne.  - GAZETA dziennik Polonii w Kanadzie

Siły Armenii i Górskiego Karabachu próbowały odzyskać utracony teren, przeprowadzając kontrataki w kierunku miejscowości i miast Fuzuli, Cebrayil, Agdere i Terter – poinformowało armeńskie ministerstwo obrony narodowej.

Przedstawiciele azerbejdżańskiej armii przekazali agencji Interfax, że ponad 550 żołnierzy armeńskich „zostało rozgromionych”. Strona armeńska zaprzecza azerskim relacjom. Według Górskiego Karabachu do tej pory zginęło 58 jego żołnierzy, a także dwoje cywilów.

Ministerstwo obrony Armenii oświadczyło, że około 200 żołnierzy zostało rannych, lecz większość z nich doznała lekkich obrażeń i powróciła już do działań.

Azerbejdżan zaatakował osady w Górskim Karabachu. Początek wojny z Armenią?  | Telewizja Republika

Konflikt między Azerbejdżanem i Armenią trwa z przerwami. Ten najbardziej krwawy trwał w czasie rozpadu ZSRR, jak i po jego upadku. Od 20 lutego 1988 r. do 12 maja 1994 r. wojna pochłonęła ok. 30 tys. ofiar.

Wydaje się, że żadna ze stron nie chce odpuścić, a na każdy akt wrogości jednej strony druga strona odpowiada bez wahania.

Oba państwa chcą uniknąć wojny na pełną skalę. Wyraźnie widać, że Azerbejdżan upatruje swoich szans na korzystne dla siebie rozwiązanie konfliktu w polityce zagranicznej. Sojusz z Turcją, uśpienie wpływów USA, neutralizacja wsparcia Rosji dla Armenii, a zarazem ograniczone działania militarne ma być na to receptą.

Armenia liczy na realne wsparcie Rosji (Rosja ma bazę wojskową w Armenii), szczególnie w zderzeniu z wpływami Rosji z Turcją. Ormianie chcą zaktywizować Stany Zjednoczone i Europę. Mają dobre stosunki z Iranem. Zdają sobie jednak sprawę, że w największym stopniu są zdani na własne siły. Deklarują, że poradzą sobie w konflikcie z Azerbejdżanem sami, jeśli tylko czynnie nie włączy się Turcja.

Turcja wyraża gotowość udzielenia wsparcia armii Azerbejdżanu w wojnie z  Armenią – Magna Polonia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...