czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat Wojna w Australii trwa. Wszyscy walczą z żywiołem.

Wojna w Australii trwa. Wszyscy walczą z żywiołem.

- Advertisement -

Choć w Australii parę dni temu spadł deszcz i dał chwilowe wytchnienie w większości kraju, to nie zmieniło sytuacji na tyle, by mówić o rozwiązaniu masowych pożarów. Deszcz i spadek temperatury był tylko chwilowy…

Władze i służby w Australii zarządzili masową ewakuację w południowo-wschodniej części kraju. Jest to reakcja na powrót wysokich temperatur, a w efekcie pożarów, z którymi Australijczycy borykają się od paru miesięcy.

Do akcji gaszenia pożarów zaangażowane są specjalne śmigłowce, samoloty, a także wojsko i rezerwiści. Armia Australii wykonuje działania związane z logistyką, ewakuacją, pomocy humanitarnej, przeprowadzaniem akcji ratowniczych i odtwarzaniem kluczowych dróg, czy mostów. Do kraju przybyło kilkudziesięciu strażaków z USA i Kanady.

Polski rząd zadeklarował w rozmowie telefonicznej premierów obu państw możliwość wysłania kilkudziesięciu strażaków na pomoc Australii. Chęć pomocy deklaruje wiele państw z Europy i Azji.

Dotychczas zginęło 27 osób, tysiące ludzi straciło domy, a oprócz tego dziesiątki tysięcy musiały zostać ewakuowane. Ekolodzy z Uniwersytetu Sydney szacują, że miliard zwierząt zostało rannych, bądź zabitych. Podejrzewa się, że do atmosfery przeniknęły 400 megaton dwutlenku węgla. Szacuję się, że spłonął obszar porównywalny do terytorium Korei Południowej, a niestety to jeszcze nie koniec.

Wobec takich warunków, które panują w Australii, nasuwa się pytanie, czy Australian Open nie zostanie przełożone. Wielu tenisistów wyraziło głębokie zaniepokojenie stanem powietrza, które może zagrozić zdrowiu sportowców. Ważnym pozostaje dla nich fakt, iż cały kraj boryka się z pożarami i niezręcznie byłoby przeprowadzać teraz imprezę sportową.

Zobacz obraz na Twitterze
Tak wygląda Melbourne, unosi się tam duża ilość dymu spowodowanego pożarami.
Czerwone niebo nad płonącą Australią
screen wideo twitter.com/RAAF_ACAUST LOT nad Australią – zerowa widoczność. Piloci polegają wyłącznie na urządzeniach nawigacyjnych
Znalezione obrazy dla zapytania australia kangaroo
Spalony przez pożar Kangur, który próbował uciekać przed ogniem utknął w ogrodzeniu.
Znalezione obrazy dla zapytania australia zwierzęta
Strażacy dzielą się wodą z jednym z koala. Dzikie zwierzęta z powodu pragnienia podchodzą do ludzi w nadziei znalezienia wody.
Ogień na Wyspie Kangura (PAP/EPA/DAVID MARIUZ)
Ogień na Wyspie Kangura (PAP/EPA/DAVID MARIUZ)

Śmigłowiec gasi pożary na Wyspie Kangura (PAP/EPA/DAVID MARIUZ)
Śmigłowiec gasi pożary na Wyspie Kangura (PAP/EPA/DAVID MARIUZ)
Martwy koala na Wyspie Kangura (PAP/EPA/DAVID MARIUZ)
Martwy koala na Wyspie Kangura (PAP/EPA/DAVID MARIUZ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne