środa, 21 października, 2020
Strona główna Kino Współczesne kino europejskie i rosyjskie lepsze od tego zza oceanu?

Współczesne kino europejskie i rosyjskie lepsze od tego zza oceanu?

- Advertisement -

Ostatnimi czasy poczułem się znudzony kinem szeroko pojętej popkultury. Podczas poszukiwań pozycji, które mogą wzbudzić moją ciekawość, trafiłem na…

Film produkcji szwedzkiej „Quick”. Fabuła prezentuje ujawnienie największego skandalu w historii szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości. Dziennikarz dostaje zadanie przeprowadzenia wywiadu ze skazanym za wielokrotne morderstwa kobiet, który od wielu lat przebywa w izolacji. W trakcie rozmów, zaczyna nabierać wątpliwości o faktycznej winie skazańca. Jest on po prostu fajtłapą, osobą która nie byłaby zdolna do takich czynów. I tutaj zaczynamy się zapoznawać ze szczegółami w jaki sposób doszło do jego skazania. To znaczy grupa psychiatrów razem z policją i sądem stworzyła sobie układankę, aby obwinić za nieprzypisane zbrodnie niewinnego człowieka z zaburzeniami psychicznymi. Świetnie ukazane sceny przekonywania kozła ofiarnego, aby przyznał się do czynów, których rzeczywiście nie dokonał.

720p. / 1080p. x264 » Legalsite.eu - Filmy, muzyka, gry, seriale

Kolejnym filmem na który trafiłem jest również związany z sądownictwem – „Sprawa Colliniego”. Produkcja niemiecka, opowiedziana z perspektywy świeżego adwokata. Zawdzięcza swoje miejsce w życiu pewnemu zamożnemu starcowi. Okazuje się, że zostaje on zamordowany. Zbiegiem okoliczności (nie do końca…) młody mężczyzna dostaje tę sprawę  jako swoją pierwszą. I w tym momencie dowiadujemy się wraz z głównym bohaterem, że sprawca tego morderstwa miał motyw związany z przeszłością z czasów II w.ś. i niemieckimi zbrodniami wojennymi. RFN w latach 60 XX w. wprowadziło prawo, które uniemożliwiało karanie zbrodniarzy III Rzeszy. Na końcu poznamy całą niewygodną dla współczesnych Niemców prawdę.

Sprawa Colliniego (2019) - Filmweb

„Sobibor” o jedynej na taką skalę ucieczce masowej z obozu koncentracyjnego. Zachodnia produkcja z lat 80 na stałe w szerokiej kulturze przedstawiła obraz tamtych historycznych wydarzeń. Czy Rosjanie zrobili to lepiej w roku 2018? Na to pytanie nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno ten film jest inny od klasycznego. Ciekawe, że dopiero po tylu latach Rosjanie stworzyli ekranizacje Sobiboru, wszak to jeńcy z Armii Czerwonej zorganizowali tę ucieczkę. Na pewno można stwierdzić, że jest to brutalny obraz i bardzo bezpośredni. Osobowości poszczególnych postaci ustąpiły bestialstwu konkretnych zachowań. Film pokazuje w jaki sposób agresja i zło okazywane przez jednego człowieka w stosunku do drugiego wraca boleśnie do agresora. W filmie usłyszymy poza rosyjskim język jidysz, polski i niemiecki.

„Avanpost” obraz science-fiction, w którym możemy odczuć analogię do obecnej sytuacji na świecie. Fabuła może bez większej dawki treści – w przyszłości, przedstawia obszar, który jako jedyny nie został wymarły. Coś zniszczyło życie na reszcie planety, a grupa komandosów walczy z destrukcyjną siłą. Dynamika akcji i efekty specjalne sprawiają, że dostarcza rozrywkę na poziomie.

Avanpost to be shown in Japanese cinemas

„Biały tygrys”, front wschodni, II wojna światowa, Rosjanie ponoszą duże straty za sprawą niemieckiego czołgu, o którym krążą legendy. Ranny w walce czołgista, w następstwie zdarzenia traci pamięć, nie pamięta kim jest, czy ma rodzinę – wie tyle, że jest żołnierzem. Zyskuje za to zmysł, który sprawia, że dosłownie odczuwa maszynę, jaką jest czołg jak istotę ludzką. Nie staje się z tego powodu obiektem drwin dla przełożonych, a dostrzegają w nim nadzieję na zniszczenie „tanka” widmo. Twarde wojenne kino dla fanów gatunku nie do przeoczenia.

Biały Tygrys (film) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ostatni, pewnie najbardziej popularny to „Sputnik”. Film pełnowymiarowy, można o nim zarówno powiedzieć horror, science fiction jak i akcja. Wypełnia emocje należne dla wszystkich wymienionych. Czasy Związku Radzieckiego, kosmonauta wraca na ziemie w wyniku zdarzenia w przestrzeni kosmicznej. Pomimo okrzyknięcia go bohaterem ZSSR, zostaje zamknięty w ośrodku pod stałą obserwacją armii i naukowców. Przez film jesteśmy prowadzeni z perspektywy kobiety psychiatry bądź naukowca, którą werbuje starszy wojskowy odpowiedzialny za kosmonautę. Kobieta po trafieniu na miejsce orientuje się, że intencje ludzi względem niego nie są do końca dobre, powód dla którego tak jest, okazuje się niewyobrażalny, a zdarzenia, których staje się świadkiem są przerażające. Pomimo postanawia pomóc mu wydostać się z zamknięcia.  Widz dostaje sceny pełne emocji, jak i również rozbudowane „psycho” bohaterów. Doskonały obraz o kosmosie, dopracowany pod każdym względem.

Sputnik (2020) - Filmweb

Zachęcam czytelników do nieszablonowego wyboru kina i nieograniczania się do tego zza oceanu. Pozostaje naprawdę wiele perełek do odkrycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Siłownie zamknięte!

Od jutra tj. 17 października zamknięte będą wszystkie baseny i siłownie na terenie całego kraju. To ogromny cios dla branży fitness, która...