czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Świat Wybory na Tajwanie w cieniu chińskiej groźby.

Wybory na Tajwanie w cieniu chińskiej groźby.

- Advertisement -

W Sobotę na wyspie Tajwan odbywają się wybory, a tematem dominującym w kampanii jest ciągłe odniesienie do chińskich wpływów, które od samego początku zagrażają Tajwanowi.

„Jeden kraj, dwa systemy nigdy nie mogą zostać wdrożone na Tajwanie” – mówi kandydat na prezydenta Han Kuo-Yu, dodał także że sytuacja w Hongkongu miała duże znaczenie dla całego społeczeństwa Tajwanu.

Jednak największe szanse ma kandydat Demokratycznej Partii Postępu Tsai Ing-Wen, której kurs wobec Chin jest stanowczy. Ich ugrupowanie dąży do ogłoszenia pełnej niepodległości Tajwanu.

Znalezione obrazy dla zapytania Tsai Ing-Wen

Chiny nieustannie wywierają nacisk na Tajwan poprzez przygraniczne manewry wojskowe, tworzenie fałszywych informacji i kampanie dezinformacyjne. W czasie tych wyborów pojawiło się wiele manipulacji i „fake newsów”, a prócz tego w Cieśninie Tajwańskiej pojawił się chiński lotniskowiec.

Dyplomacja w Chinach bagatelizuje oskarżenia o manipulację mówiąc, że wybory na Tajwanie mają małe znaczenie, gdyż i tak Tajwan będzie zjednoczony z Chińską Republiką Ludową.
Jednak perspektywa zjednoczenia jest oddalona. Inwazja wojsk chińskich na Tajwan byłaby sporym wyzwaniem logistycznym, a ponadto Tajwan ma gwarancję ze strony USA.

Przypomnijmy, że po wojnie domowej w Chinach, które rozstrzygnięcie miało miejsce po zakończeniu 2 wojny światowej komuniści zawładnęli niemal całym krajem. Porażka sił opozycyjnych do komunistów, czyli Kuomintangu na której stał sławny Czang Kaj Szek była spektakularna zwłaszcza w obliczu faktu, że dysponowali ogromną przewagą nad siłami Mao Zedonga (po 1945 r.). Czang Kaj Szek z resztkami swoich sił schronił się na Tajwanie, którego komuniści nigdy nie przejęli – stąd niezależność tego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne