wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Nauka Zanieczyszczenie powietrza może sprzyjać depresji i samobójstwom.

Zanieczyszczenie powietrza może sprzyjać depresji i samobójstwom.

- Advertisement -

Naukowcy na łamach czasopisma naukowego „Environmental Health Perspectives” stwierdzili, że smog może powodować wyższe ryzyko depresji i samobójstw.

Jeśli chodzi o zdecydowanie negatywny wpływ zdrowotny to w środowisku naukowym panuje zgodność. Natomiast oddziaływanie zanieczyszczeń na zdrowie psychiczne wciąż jest badane i dopiero za 5-10 lat sytuacja może być w pełni jasna.

Zespół z University College London przeprowadził meta-analizę, z której okazało się, że osoby, które przebywają na terenach, gdzie stężenie pyłu zawieszonego (PM 2,5) dwukrotnie przekracza limit WHO mają 10% większe ryzyko depresji, aniżeli osoby przebywające w rejonach, w których limit stężenia nie został przekroczony. W przypadku samobójstw czynnik ten wzrósł o 2 procent w kontakcie z cząsteczką (PM 10).

Zależność stężenia pyłu (PM 2,5), a czynnik depresji potwierdzany jest w różnych badaniach na całym świecie. Podejrzewa się, że szkodliwość pyłu przejawia się poprzez wnikanie zanieczyszczeń do krwi człowieka powodując stany zapalne, zaburzenia hormonu stresu oraz zmiany w mózgu.

Badacze zaznaczyli jednak, że ciężko jest wyłączyć czynnik zwiększonego hałasu, który może zaburzać wyniki badań. Zespół z Londynu nie znalazł zależności pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza, a poważniejszymi chorobami psychicznymi, aczkolwiek istnieją ograniczone dowody na powiązanie z lękiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne